Eventi

Start la Infoeducație!

Cel mai longeviv concurs/olimpiadă de informatică aplicată din România – Infoeducație Gălăciuc online – Programează pentru viață! – ediția a XXVII-a debutează luni, 27 iulie 2020, sub patronajul Consiliului Județean Vrancea.

Elevii de liceu din România sunt invitați să își dovedească abilitățile practice de tehnică și programare pe calculator, pentru cele 5 secțiuni ale concursului: roboți, multimedia, software educațional și software utilitar.

Popularitatea acestei competiții este deja internațională, mai ales că mulți dintre premianți au devenit specialiști care lucrează la companii multinaționale precum Google, Amazon, Bitdefender, Microsoft. Olimpiada este girată științific și tehnic de Universitatea Politehnică București și de Uniunea Profesorilor de Informatică din România.

Anul acesta, concursul va fi online, jurizarea și prezentarea proiectelor realizându-se prin sesiuni Webex, securizate. Juriul va fi format din profesori universitari, studenți și profesori cu experiență din învățământul liceal, specialiști IT&C.

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Leggi di più
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00