Notizie

Proiecte aprobate în ședința de astăzi a Consiliului Județean

Consilierii județeni au fost convocați astăzi într-o ședință extraordinară de către președintele CJ Vrancea, Cătălin Toma, justificat de faptul că 8 noiembrie a. c. reprezintă termenul limită de încărcare pe platforma digitală a Programului Național de Investiții ”Anghel Saligny” a cererilor de finanțare pentru obiectivele de investiții propuse de administrația județeană.

Convocarea s-a făcut în regim de urgență pentru ca în acest sfârșit de săptămână să poată fi înregistrate cererile pentru obiectivele de investiții propuse, având în vedere că se estimează depunerea unui număr  mare de proiecte care ar putea depăși suma alocată prin acest program.

Proiectul de la punctul 7 privind “Aprobarea cererii de finanţare și a devizului general estimativ pentru obiectivul de investiție „Modernizare infrastructură rutieră de DJ 204G pe sectoarele Răduleşti-Bilieşti, km.2+200 – km.4+500, L=2,30 km., Suraia-Boţârlău, km.13+200-km.17+700 L=4,50 km. şi în intravilanul satului Boţârlău km.18+350-km. 19+900, L=1,55 km., Lt=8,35 km.”, în vederea includerii la finanţare prin Programul Național de Investiţii “Anghel Saligny”, a fost  retras de pe ordinea de zi întrucât este necesară o reverificare în teren, de către prestatorul serviciilor de proiectare și beneficiar, a tronsoanelor de drum care trebuie modernizate.

La ședința de astăzi au participat 31 de consilieri județeni din 32 de consilieri județeni în funcție. Consilierii au votat 8 proiecte în unanimitate și unul cu majoritate de voturi.

Lista hotărârilor adoptate astăzi vizează următoarele proiecte:

1.  „Modernizare infrastructură rutieră de drum județean DJ 205 H dintre localitățile Domneşti Târg – Domneşti Sat – Pufeşti – Ciorani – Călimaneşti – Pădureni – E85(DN2), judeţul Vrancea”, în vederea includerii la finanţare prin Programul Național de Investiţii “Anghel Saligny”

2.  ,,Modernizare infrastructură rutieră de drum județean DJ 205 E dintre localitățile limita de județ Galati-Ciuslea-Rachitosu-E85(DN2)” judeţul Vrancea, în vederea includerii la finanţare prin Programul Național de Investiţii “Anghel Saligny”

3.  „Modernizare infrastructură rutieră de drum județean 205P dintre localitățile Ivăncești – Făurei, Precistanu – Balta Raței – Mircești si DJ 204 D – Mandresti – DN 23”, județul Vrancea, în vederea includerii la finanțare prin Programul Național de Investiții “Anghel Saligny”

4. „Modernizare infrastructura rutiera de drum județean 204P dintre localitățile – Gugești – Dragosloveni – Gura Caliței – Dealul Lung” judeţul Vrancea, în vederea includerii la finanţare prin Programul Național de Investiţii “Anghel Saligny”

5.  „Reabilitare pod din beton armat pe DJ 205D, peste pârâul Năruja, comuna Năruja, km.7+800”, în vederea includerii la finanţare prin Programul Național de Investiţii “Anghel Saligny”

6. „Modernizare DJ 204 D, sector Suraia – Vulturu km. 17+850 – km. 26+000, L=8,15 km., LOT I, sector Maluri – Maluri, km. 35+600 – km. 37+000, L=1,40 km., LOT II” judeţul Vrancea, în vederea includerii la finanţare prin Programul Național de Investiţii “Anghel Saligny”

7.  “Dotare imobil Secția Pneumoftiziologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență “Sfântul Pantelimon” Focșani cu lift exterior de targă”

8. „ Neexercitarea dreptului de preemţiune la vânzarea imobilului monument istoric “Școala Comercială”, cod LMI VN-II-m-B-06412, din Municipiul Focşani, str. Cotești, nr. 17 aflat în proprietatea S.C. DIVERSIS S.A.”

9. „ Rectificarea poziției 145 din anexa inventarului bunurilor aflate în domeniul public al județului Vrancea – Sistem alimentare cu apă Ciorăști, în sensul îndreptării erorii materiale legate de rețea distribuție Salcia Veche”

Ședința extraordinară a CJ Vrancea s-a desfășurat în sistem online, a fost transmisă în direct și poate fi urmărită în integralitate pe pagina de Facebook a Consiliului Județean Vrancea.

Ședinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00

Convocarea de îndată a Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00→Ordinea de zi
Leggi di più
Oportunități de finanțare pentru proiecte culturale și de educație prin cultură derulate în localități cu mai puțin de 50.000 de locuitori

Ministerul Culturii, în calitate de coordonator de reforme și investiții, prin Administrația Fondului Cultural Național, în calitate de agenție de implementare a investiției 5 Creșterea accesului la cultură în zonele defavorizate din punct de vedere cultural, finanțate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 11. Turism și cultură, anunță lansarea, …
Leggi di più
Plan control și combatere virus pesta porcină africană

Planul pentru controlul și combaterea pestei porcine africane în România, aprobat în ședința extraordinară a Centrului Național de Combatere a Bolilor din data de 15.11.2022.