Notizie

Președintele Marian Oprișan a semnat ordinele de începere a lucrărilor de modernizare pentru DJ 205J, sat Fitionești și pentru DJ 205 P, Milcovul

Locuitorii din Fitionești și Milcovul vor beneficia de drumuri modernizate în perioada următoare, după ce președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan, a semnat astăzi atât la Fitionești cât și la Milcovul ordinele de începere a lucrărilor.

În prezența domnului președinte Marian Oprișan, a locuitorilor din comună, a primarului din Fitionești, Iordache Cazacu și a constructorilor vor începe lucrările pentru investiția ”Modernizare DJ 205 J,  km 9+180 (intersecție DJ 205 H)- km 16+100, sat Fitionești, Județul Vrancea”

Valoarea totală a investiției este de 5.996.476, 77 lei cu TVA inclus (echivalentul a 1.259.764 euro), din care valoarea lucrărilor este de 5.877.476, 77 lei, cu TVA inclus.

Proiectul tehnic propune realizarea de lucrări ce au ca scop general executarea lucrărilor de reabilitare și modernizare drum județean. Pentru aceasta este necesar a se executa următoarele categorii de lucrări:

• Săpătură în casetă pentru amenajare parte carosabilă proiectată;
  • Săpătură în casetă pentru refacere structură rutieră pe zonele degradate;
  • Amenajarea structurii rutiere proiectate;
  • Amenajare acostamente;
  • Lucrări de colectare și evacuare a apelor pluviale( șanțuri, rigole și podețe);
  • Lucrări de siguranța circulației;
  • Lucrări de ridicare la cotă camine,

Profilul transversal se prezintă astfel:

• Platformă drum-7 m;
  • Parte carosabilă- 6m;
  • Acostamente consolidate (balaste)- 2 x 0,50 m

Structura  rutieră proiectată cuprinde:

• strat de uzură – 4 cm
  • strat de geocompozit antifisură;
  • fezare pentru preluarea denivelărilor- 2-4 cm;

Structură rutieră în casetă:

• strat de piatra spartă- 25 cm;

–    strat  de balast- 30 cm balast;

–    strat de mixtură astfaltică- 6 cm;

Acostamentele se vor consilida cu beton de ciment, în grosime de 10 cm, pe zonele cu șanțutri betonate.

Pentru colectarea și evacuarea apelor pluviale sunt proiectate:

• Șanțuri de beton- 8720 m
  • Rigolă carosabilă- 315 m
  • Podețe tubulare noi cu diametrul de 800 mm, L=8m – 1 buc amplasat la km 9+720
  • Podețe tubulare noi cu diametrul de 800 mm, L=8m – 1 buc amplasat drum lateral stânga la km 10+875
  • Podețe tubulare acces proprietăți= 235 buc

Drumurile laterale care intersectează în drumul județean se vor amenaja pe o lungime de 10 m, cu următoarea structură rutieră:

• 6,00 cm strat de uzură din beton asfaltic BA 16;
  • 15,00 cm strat de fundație din piatră spartă;
  • 20,00 cm strat de fundație din balast;
  • Lațime platformă = 5,00 m;
  • Lațime parte carosabilă= 4,00 m.

Termenul de execuție al lucrărilor este de 24 de luni, din care 2 luni proiectare, iar contractatul este Asocierea SC Roman Impex Prest SRL Bacău și SC Drum Design SRL Focșani.

Tot astăzi, în prezența domnului președinte Marian Oprișan, a locuitorilor din comună, a primarului din Milcovul, Mihai Neață și a constructorilor vor începe lucrările pentru investiția ”Lotul III, comuna Milcovul sector intersecție DN 23- intersecție DN 23A, km 29+200- km 32+400, L=2,70 km, Județul Vrancea- Parte integrantă din proiectul Modernizare DJ 205 P, pe o lungime totală de 12,90 km”

Valoarea totală a investiției este de 3.298.737,76 lei cu TVA inclus (echivalentul a 693.012 euro), din care valoarea lucrărilor este de 3.197.587, 76 lei, cu TVA inclus.

Vor fi realizate lucrări de reabilitare și modernizare a drumului județean pe o lungime de 2,70 km.

Profilul transversal se prezintă astfel:

– Platformă drum-7 m;

– Parte carosabilă- 5,5 m;

– Benzi de încadrare- 2 x 0,25m

– Acostamente consolidate – 2x 0,50 m

S-au proiectat:

• Șanțuri de beton = 4756 m
  • Podețe dalate, L= 12 m- 2 buc
  • Podeț dalate, L=10 m- 1 buc
  • Podețe dalate, L= 8 m- 5 buc
  • Podețe dalate, L= 5 m- 2 buc
  • 140 de podețe tubulare care se vor alinia la traseul șanțului de beton

Drumurile laterale care intersectează drumul județean se vor amenaja pe o lungime de 20 m, cu următoarea structură rutieră:

• 4 cm strat de uzură din beton asfaltic
  • 6 cm strat de legătură din beton asfaltic
  • 15 cm strat de bază din piatră spartă
  • 25 cm strat de fundație din balast

Se va construi un pod peste canalul Anif, în lungime totală de 4070 m format din:

• 4 aripi prefabricația tip A2
  • Tronsoane tip C, lungime – 1,6 m – 9 buc
  • 2 rampe de racordare în lungime de 2x 10 m din beton armat

Termenul de execuție al lucrărilor este de 25 de luni, din care 1 lună proiectare, iar contractatul este Asocierea SC Sotirex SRL Bacău și SC Drum Design SRL Focșani.

Obiectivele de investiții sunt finanțate de Guvernul României, prin Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală (PNDL) 2017-2020.

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 24 aprilie 2024, ora 10.00

Ordinea de zi a şedinţei extraordinare a Consiliului Judeţean Vrancea din data de  24 aprilie 2024, ora 10.00
Parc tematic la Mausoleul Eroilor din Mărășești

Primul parc tematic din România care va reproduce la scară mai mică Lupta de la Mărășești din Primul Război Mondial va fi realizat în proximitatea Mausoleului Eroilor Mărășești. ”Realizarea unui parc tematic completează oferta muzeistică și educațională pentru copii și tineri în special. Este momentul ideal ca la sărbătorirea unui …