Notizie

Olimpicii pe primul loc!

Un eveniment de tradiție organizat în preajma sărbătorilor de Crăciun este ”Olimpicii pe primul loc!”, acțiune în cadrul căreia Consiliul Județean Vrancea premiază excelența în educație.

Consiliul Județean Vrancea a premiat astăzi, în cadrul unei ceremonii festive, peste 100 de elevi vrânceni care au obținut locurile I, II, III și mențiune la olimpiadele și concursurile naționale și internaționale și peste cei 50 de profesori coordonatori care i-au îndrumat, din cadrul celor 21 de colegii, licee și școli din județul Vrancea, respectiv: Colegiul Național ”Al. I. Cuza” Focșani, Colegiul Național ”Unirea” Focșani, Colegiul Tehnic ”Edmond Nicolau” Focșani, Colegiul Economic ”Mihail Kogălniceanu” Focșani, Colegiul Național ”Emil Botta” Adjud, Colegiul Tehnic Auto ”Traian Vuia” Focșani, Liceul de Artă ”Gheorghe Tattarescu” Focșani, Liceul Pedagogic ”Spiru Haret” Focșani, Liceul Teoretic ”Ioan Slavici” Panciu, Liceul Tehnologic ”Eremia Grigorescu” Mărășești,  Școala Gimnazială Jitia, Școala Gimnazială Nereju Mic, Școala Gimnazială Nănești, Școala Gimnazială Paltin, Școala Gimnazială ”Alexandru Vlahuță” Gugești, Școala Gimnazială ”B. Șt. Delavrancea” Năruja, Școala Gimnazială ”Valeriu D. Cotea” Vidra, Școala Gimnazială ”Prof. Panaite C. Mazilu” Broșteni, LPS Focșani, CSS Gimnastică și Școala Gimnazială ”Ștefan cel Mare” Focșani.

Președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan, a transmis un mesaj elevilor și profesorilor premiați: Un asemenea eveniment înseamnă o recunoaștere a valorii care există încă în școala românească, în cazul nostru, în școlile din Vrancea. Este o dovadă a respectului pe care îl avem față de valori, față de voi, dragi copii, care duceți numele județului nostru peste tot în lume. În acest fel, vă mulțumim pentru efortul îndelungat și consecvent pe care îl depuneți la școală, acasă, zi de zi, pentru că o performanță la nivel național și internațional nu se poate obține decât prin muncă asiduă. Consiliul Județean Vrancea încurajează spiritul competitiv al tinerilor, deoarece formarea unui nivel cultural – educațional performant și punerea în valoare a capacităților individuale de dezvoltare intelectuală sunt foarte importante pentru societatea românească. Considerăm faptul că școala este cea care creează modele educaționale de succes pentru viitor.”

Elevii au fost răsplătiți de către Consiliul Județean Vrancea pentru rezultatele deosebite obținute la învățătură cu câte un Kindle (e-book reader), iar profesorii cu câte un stilou personalizat, marca Poenari.

De asemenea, autoritatea publică județeană a oferit diplome și pachete cu dulciuri tuturor copiilor prezenți la eveniment.

Oferta locurilor de munca vacante, transmisă de către AJOFM, la data de 08.04.2021
Convocarea Consiliului Județean Vrancea în ședința ordinară în data de 16.04.2021, ora 10,00

Leggi di più
Infrastructură energetică în orașe – Eveniment online organizat de Camera de Comerț Româno-Germană  19 – 23 aprilie 2021