Notizie

Nota de presa

Pentru a informa corect populaţia judeţului Vrancea şi pentru a clarifica situaţia la zi a derulării proiectului „Sistemul de management integrat al deşeurilor în judeţul Vrancea”, facem următoarele precizări:

Consiliul Judetean Vrancea are obligatia, conform dispozițiilor  art. 39 alin (1) din Legea nr. 211/2011 privind regimul deșeurilor, republicată cu modificarile și completarile ulterioare, de a realiza și reactualiza Planul Județean de Gestionare a Deșeurilor. În baza principiilor și obiectivelor din Planul Național de Gestionare a Deșeurilor (PNGD) și a cadrului general din Ordinul ministrului mediului și dezvoltării durabile nr. 951/2007 se elaborează/realizează/revizuiesc planurile județene de gestionare a deșeurilor, de către consiliul județean, în colaborare cu Agentia Județeană pentru Protectia Mediului.

În vederea realizării achiziției directe, a fost consultat catalogul de produse disponibile în SEAP, fiind identificat și achizionat cel aferent de Argif Proiect SRL.

În privința proiectului implementat de Consiliul Județean Vrancea, facem precizarea că ultima etapă în cadrul proiectului Sistemului de Management Integrat al Deșeurilor, respectiv contractarea operatului care va realiza CMID, urmează sa fie derulată în cursul acestui an. Documentația de atribuire este în curs de actualizare și urmează să fie pusă în acord cu noile dispoziții legale naționale și comunitare.

Vă aducem la cunoștință faptul că și alte consilii județene, printre care exemplificăm Consiliul Județean Ilfov și Consiliul Județean Cluj au achiziționat servicii de consultanță pentru actualizarea Planului Județean de Gestionare a Deșeurilor în valoare de 130.000 lei.

Menționăm faptul că nu au fost solicitate informații sau puncte de vedere de la Consiliului Județean Vrancea cu privire la aceste aspecte semnalate în presă.

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 24 aprilie 2024, ora 10.00

Ordinea de zi a şedinţei extraordinare a Consiliului Judeţean Vrancea din data de  24 aprilie 2024, ora 10.00
Parc tematic la Mausoleul Eroilor din Mărășești

Primul parc tematic din România care va reproduce la scară mai mică Lupta de la Mărășești din Primul Război Mondial va fi realizat în proximitatea Mausoleului Eroilor Mărășești. ”Realizarea unui parc tematic completează oferta muzeistică și educațională pentru copii și tineri în special. Este momentul ideal ca la sărbătorirea unui …