Notizie

Ministrul antreprenoriatului și turismului, în vizită la Consiliul Județean Vrancea

Ministrul antreprenoriatului și turismului, domnul Constantin-Daniel Cadariu, a participat astăzi la Focșani, la invitația președintelui Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, la o întâlnire cu oameni de afaceri din județ, prefectul și subprefecții de Vrancea, parlamentari, primari din zone cu potențial turistic, reprezentanți ai asociațiilor din domeniul turistic și ai sindicatelor, pentru a dezbate o serie de aspecte referitoare la dezvoltarea județului Vrancea din punct de vedere turistic, dar și antreprenorial.
”Vrem să avem o discuție sinceră cu privire la această zonă frumoasă, turistică a Vrancei, ținând cont de perspectiva națională și de fondurile europene disponibile pentru acest sector. Noi, ca administrație județeană, suntem deschiși la tot ceea ce înseamnă dezvoltarea turistică a județului Vrancea și este foarte important să colaborăm”, a declarat Cătălin Toma la debutul întâlnirii de astăzi.
Ministrul Cadariu a prezentat programele aflate în derulare de către Ministerul Antreprenoriatului şi Turismului și oportunitățile de finanțare pentru dezvoltarea acestui domeniu prioritar pentru județul Vrancea și, ulterior, a răspuns tuturor întrebărilor venite din partea participanților.
”Pentru acest an, intenționăm să lansăm mai multe programe pentru susținerea mediului de afaceri și a IMM-urilor: Start-Up Nation, inclusiv Start-Up pentru Diaspora, precum și un program pentru femeile antreprenor. În domeniul turistic, avem un program pentru susținerea turismului balnear, dar facem pași importanți și în ceea ce privește reglementarea Organizațiilor de Management al Destinațiilor (OMD), care presupun o viziune unitară în ceea ce privește promovarea unei zone turistice”, a declarat ministrul Constantin-Daniel Cadariu.
Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Leggi di più
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00