Notizie

Ministrul Agriculturii, în vizită la Consiliul Județean Vrancea: 800 milioane de euro pentru susținerea agriculturii

Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, domnul Nechita-Adrian Oros, a efectuat astăzi o vizită la Consiliul Județean Vrancea, unde a avut discuții cu președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, cu deputatul Ion Ștefan, prefectul Gheorghiță Berbece și subprefectul Claudia Seramficiuc, pe tema Programului Național de Dezvoltare Rurală.

Conducerea administrației județene a solicitat informații despre posibilitățile de finanțare în domeniul agricol pentru autoritățile publice și sectorul privat din Vrancea. Ministrul Oros  a afirmat că Strategia Guvernului României prevede susținerea agriculturii prin alocarea a 800 milioane de euro, din anul 2023, pentru Măsura 7.2 „Investiţii în crearea şi modernizarea infrastructurii de bază la scară mică”, pentru: creare și modernizare a infrastructurii rutiere locale și a sistemelor de alimentare cu apă/apă uzată și crearea și modernizarea infrastructurii educaționale, cu profil resurse naturale și protecția mediului dar și a școlilor profesionale în domeniul agricol. ”Este o măsură extrem de importantă pentru autoritățile locale. Primarii trebuie să fie pregătiți, să identifice nevoile comunității și să pregătească proiecte eligibile pentru finanțare. Avem șansa accesării acestor fonduri pentru dezvoltare și trebuie să fim pregătiți din timp”, a afirmat Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

În prezent, fiind o perioadă de tranziție în ceea ce privește finanțarea, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale alocă fonduri europene pentru susținerea Grupurilor de Acțiune Locala (GAL), care pot fi atât autorități publice, cât și entități din sectorul privat. ”Se ia în calcul posibilitatea alocării de fonduri de la Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și de la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, pentru a suplimenta, prin alocări bugetare, susținerea GAL-urilor, care astfel vor avea parte de finanțări mai mari”, a mai precizat Cătălin Toma.

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00 ⇒Ordinea de zi
Leggi di più
Locuri de muncă vacante la data de 13 iunie 2024 în Județul Vrancea și Uniunea Europeană