Eventi

Lansarea proiectului „Cărțile vin acasă”

În contextul Anului Lecturii în județul Vrancea, cu prilejul Zilei Naționale a Bibliotecarului, sub egida Consiliului Județean Vrancea, Biblioteca Județeană „Duiliu Zamfirescu” lansează un nou serviciu de bibliotecă – Serviciul de împrumut la domiciliul utilizatorului. Prin intermediul acestui proiect intitulat sugestiv  „Cărțile vin acasă”, locuitorii municipiului Focșani care doresc să împrumute cărți în perioada următoare, vor beneficia de serviciul de curierat gratuit al bibliotecii și vor primi cărțile dorite direct acasă, respectându-se, desigur, condițiile de protecție și distanțare impuse. Prin acest proiect, dorim să venim în sprijinul cititorilor fideli, în sprijinul întregii noastre comunități, indiferent de vârstă,  și să  aducem bucuria lecturii în casele dumneavoastră. Suntem convinși că această solidaritate prin lectură ne va da, tuturor, mai multă energie și mai multă încredere în forța regeneratoare a cărții.

Doritorii ne pot contacta telefonic, de luni până joi în intervalul orar 8.30 – 16.00, iar vineri în intervalul orar 8.30 – 14.00, pentru a-și exprima preferințele de lectură, la următoarele numere de telefon:

Secția de Împrumut la Domiciliu Adulți – 0237 / 214562;

Secția de Copii și Tineret – 0237 / 626646;

Sala de Lectură Adulți – 0237 / 231161.

De asemenea, ne puteți transmite solicitările dvs. și pe următoarea adresă de e-mail: biblioteca@bjvrancea.ro.

Vă așteptăm cu încredere, asigurându-vă, ca întotdeauna, de promptitudinea și seriozitatea noastră!

Lista locurilor de munca vacante la data de 17.09.2020

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 10.09.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Leggi di più
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 24.09.2020, ora 13.00

Leggi di più
Încep lucrările de restaurare și consolidare la Casa Tatovici- secția de științe ale naturii!

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a semnat ordinul de începere a lucrărilor la obiectivul de investiții „Consolidare și restaurare secția de științe ale naturii și acvariu- Casa Tatovici”. Monumentul istoric va prinde viață în cadrul unui proiect derulat de Consiliul Județean, cu valoare totală a lucrărilor de proiectare și …