Notizie

La Gugești au început astăzi lucrările pentru extinderea sistemului de canalizare

Locuitorii din comuna Gugești vor beneficia de servicii de canalizare, în urma lucrărilor de extindere a acestor rețele, care au început astăzi.

Lucrările fac parte din proiectul regional ”Extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare, Județul Vrancea” – etapa a II-a, din contractul de lucrări CL 7 ”Rețele apă și canalizare în gruparea Gugești”, contract care deservește în total o populație de circa 33.3700 locuitori din localitățile: Bordești, Broșteni, Dumbrăveni, Gugești, Obrejița, Popești, Sihlea, Slobozia Bradului, Tîmboiești, Urechești, Vârteșcoiu.

În comuna Gugești vor fi realizate lucrări la rețeaua de canalizare, respectiv va fi extinsă rețeaua pe o lungime de 3.640 ml, va fi extinsă stația de pompare ape uzate și vor fi extinse conductele de refulare pe o lungime de 1.605 ml.

Valoarea contractului ”Rețele apă și canalizare în gruparea Gugești” este de 124.679.043,71 lei (echivalentul a 26.248.219 euro), antreprenorul general al lucrărilor este Asocierea LUDWIG PFEIFFER S.R.L– LUDWIG PFEIFFER HOCH-UND TIEFBAU GmbH &Co K, iar perioada de execuție este de 28 luni + 36 luni perioada de garanție.

”Extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare, Județul Vrancea – etapa a II-a” este un exemplu la nivel național, fiind primul proiect de acest gen implementat în România, finanțat în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare. Este un proiect ambițios, de amploare, prin care un mare număr de vrânceni vor beneficia de apă curentă și canalizare la standarde europene.

Un nou pod din comuna Nereju intră în reabilitare !

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru reabilitarea și consolidarea podului din beton armat din Nereju care traversează pârâul Zăbala de pe DJ 205D. În urma realizării lucrărilor, podul ( în lungime de 84, 75 metri și lățime de 7,8 metri ) va …
Lista locurilor de munca vacante la data de 17.09.2020

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 10.09.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Leggi di più
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 24.09.2020, ora 13.00