Notizie

Județul Vrancea a semnat un acord de cooperare cu Raionul Anenii Noi din Republica Moldova

O delegație a Consiliului Județean Vrancea, condusă de vicepreședintele Ionel Cel-Mare, a efectuat o vizită de lucru  în Raionul Anenii Noi din Republica Moldova, în perioada 7 – 9 noiembrie 2021, pentru stabilirea unor relații de colaborare și încheierea unui acord de parteneriat între cele două părți.

În data de 8 noiembrie 2021, la sediul Consiliului Raional Anenii Noi, vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea, Ionel-Cel Mare și președintele Raionului Anenii Noi, domnul Ion Vicol, au semnat  Acordul de Cooperare între Județul Vrancea și Raionul Anenii Noi din Republica Moldova.

Pe lângă evenimentul festiv de semnare a Acordului de Cooperare, programul delegației a cuprins vizite în teritoriu la agenți economici din raion, precum Castelul Familiei Mimi, recunoscut pe plan internațional ca exemplu de bună practică în ceea ce privește promovarea domeniului viticulturii, cartea de vizită a celor două regiuni. A fost vizitată și Fabrica de materiale de construcții Meteor, care este interesată de colaborări cu agenți economici din județul nostru.

Momentul desfășurării vizitei de lucru și semnarea Acordului de Cooperare au coincis cu sărbătoarea orașului Anenii Noi, care împlinea 290 de existență, prilej cu care delegația vrânceană a putut cunoaște îndeaproape tradiția și specificul local.

Discuțiile purtate de cele două părți s-au concentrat pe întocmirea unui plan de acțiune comun, care urmează a fi concretizat în domenii de interes ca: educație, tineret, cultură, promovarea tradițiilor populare, schimburi de bună practică, industrie locală, viticultură și turism viticol.

Raionul Anenii Noi este situat în centrul Republicii Moldova, în apropiere de capitala țării, Chișinău și are o populație de 80.844 locuitori, fiind una dintre cele mai dezvoltate unități administrativ teritoriale din Republica Moldova.

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …