Notizie

Expoziție de pictură și sculptură contemporană, dedicată zilei de 1 Decembrie

De mai bine de zece ani, cu ocazia Zilei Naţionale a României – 1 Decembrie, Consiliul Județean Vrancea şi Centrul Cultural Vrancea vă invită la un eveniment dedicat artei contemporane.

Vineri, 27 noiembrie, la Galeriile de Artă din Focșani va fi inaugurată expoziția de pictură și sculptură contemporană ”Artă și sacralitate”.  Pe simeze vor fi expuse lucrări ale artiștilor de prim rang ai artei contemporane românești: Gheorghe Anghel, Zamfira Bîrzu, Ilie Boca, Mihai Chiuaru, Onisim Colta, Florin Ciubotaru, Șerbana Dragoescu, Darie Dup, Marin Gherasim, Alexandru Grosu, Ion Iancuț, Liviu Mocan, Liviu Nedelcu, Silviu Oravitzan, Ștefan Pelmuș, Alexandru Rădvan, Silvia Elena Radu, Mihai Sârbulescu, Aurel Vlad, Danny Madlen Zărnescu, Gheorghe Zărnescu, Tudor Zbârnea.

Despre eveniment, criticul de artă prof. univ. dr. Constantin Prut, afirmă: ”Expoziția pe care comunitatea artistică din Focșani o deschide, în preajma Anului Nou, cuprinde o serie de eforturi semnificative privind deschiderea spre universul sacru, unul dintre fenomenele cele mai interesante pe care le cunoaște umanitatea”. Curatorul expoziției este prof. dr. Liviu Nedelcu, managerul Centrului Cultural Vrancea.

Vizitarea expoziției se poate face prin programare prealabilă la Centrul Cultural Vrancea, la telefon 0237/210.213, cu respectarea normelor de prevenire a pandemiei de coronavirus: măsurarea temperaturii la intrarea în galerie, dezinfectare, portul corect al măștii și distanțarea vizitatorilor.

Lista locurilor de munca vacante la data de 18.02.2021

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 18.02.2021, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Leggi di più
Cătălin Toma, președintele CJ Vrancea: ”Vom face toate demersurile pentru ca peste 2-3 ani să putem vizita Casa Memorială Duiliu Zamfirescu”

Unul dintre moștenitorii celebrului scriitor și om politic Duiliu Zamfirescu, strănepotul său, Nicolas Duiliu Zamfirescu, a fost prezent astăzi la Focșani, unde a avut o întâlnire cu președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma. Reprezentant al tuturor moștenitorilor, Nicolas Duiliu Zamfirescu a venit de la Paris pentru a pune la punct, …
Leggi di più