Notizie

Din 5 octombrie nu vor mai putea fi furnizate produse lactate în școlile din Vrancea

Consiliul Județean Vrancea anunță faptul că începând cu data de 5 octombrie 2022 nu se vor mai furniza lapte și produse lactate în școlile din județul Vrancea, ca urmare a solicitării de reziliere a acordului cadru din ”Programul Național în Școli al României 2017-2023”, venită din partea operatorului economic SC Dunărea Prod SRL (punct de lucru sat Lămotești, comuna Milcovul).

Cauza invocată pentru stoparea furnizării acestor produse este contextul economic general afectat: lipsa materiei prime și volumele limitate de lapte, care sunt în scădere din cauza diminuării efectivelor de animale și a secetei din acest an, care a dus la obținerea de furaje mai scumpe și mult mai puține, precum și creșterea generalizată a costurilor de producție. Operatorul economic nu va mai fi în măsură să furnizeze lapte și produse lactate ca urmare a epuizării stocurilor produse în luna august 2022. În această situație se află și județele Iași, Vaslui și Bacău.

Ca urmare a acestei situații, Consiliul Județean Vrancea va demara în cel mai scurt timp   procedura de licitație pentru a asigura lapte și produse lactate în școlile din Vrancea, cu soluția de a atribui contractele pe loturi, zonal, astfel încât să fie încurajați inclusiv producătorii locali să depună oferte.

În școli va continua furnizarea celorlalte produse destinate elevilor, respectiv corn și produse de panificație și mere.

Ședinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00

Convocarea de îndată a Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00→Ordinea de zi
Leggi di più
Oportunități de finanțare pentru proiecte culturale și de educație prin cultură derulate în localități cu mai puțin de 50.000 de locuitori

Ministerul Culturii, în calitate de coordonator de reforme și investiții, prin Administrația Fondului Cultural Național, în calitate de agenție de implementare a investiției 5 Creșterea accesului la cultură în zonele defavorizate din punct de vedere cultural, finanțate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 11. Turism și cultură, anunță lansarea, …
Leggi di più
Plan control și combatere virus pesta porcină africană

Planul pentru controlul și combaterea pestei porcine africane în România, aprobat în ședința extraordinară a Centrului Național de Combatere a Bolilor din data de 15.11.2022.