Notizie

Contractul de proiectare și execuție pentru DJ 205C Focşani – Goleşti – Vîrteşcoiu – Odobeşti a fost semnat de președintele Marian Oprișan

Drumul județean 205 C va intra în curând în reabilitare, după ce președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan, a semnat contractul de proiectare și execuție de lucrări pentru “Modernizarea infrastructurii rutiere de drum judeţean dintre localităţile: Focşani – Goleşti – Vîrteşcoiu – Odobeşti cu conectivitate directă la reţeaua TEN-T”.

În urma realizării lucrărilor de reabilitare și modernizare, aproximativ 30.000 de locuitori din localitățile cu acces la DJ 205C (oraşul Odobeşti și comunele Coteşti, Goleşti, Cîrligele, Cîmpineanca, Vîrteşcoiu) vor beneficia de condiții mult îmbunătățite de trafic.

Valoarea totală a contractului este de 32.081.900 lei cu TVA inclus (echivalentul a 6.974.326 euro), în care sunt incluse execuția lucrărilor și organizarea de șantier, serviciile de proiectare și serviciile de asistență tehnică.

Proiectul este finanțat prin POR 2014-2020, Axa prioritară 6 ”Îmbunătățirea infrastructurii rutiere de importanță regională”, Prioritatea de investiții 6.1. ”Stimularea mobilității regionale prin conectarea nodurilor secundare și tertiare la infrastructura TEN-T, inclusiv a nodurilor multimodale”, în proporție de: 85% fonduri europene, 13% bugetul național și 2% cofinanțarea locală.

Termenul de finalizare a lucrărilor este de 32 de luni (din care 2 luni este durata de proiectare).

Contractul a fost atribuit antreprenorului general Asocierea SC PHOENIX TRANSBAC SRL Bacău – IMPRESA DI COSTRUZIONI ING. E. MANTOVANI S.P.A. Venezia – SC ROMAN IMPEX PREST SRL Bacău – SC EUROCERAD INTERNATIONAL SRL București, prin liderul SC PHOENIX TRANSBAC SRL Bacău, în urma licitației publice, care a avut drept criteriu de atribuire cel mai bun raport calitate-preț, în ceea ce privește prețul ofertei și perioada de garanție a lucrărilor. Perioada de garanție acordată de constructor este de 120 de luni (10 ani).

Vor fi efectuate următoarele lucrări:

– modernizarea prin refacerea completă a structurii rutiere pentru 15 km din drumul judeţean DJ 205C
– lucrări de reabilitare ale podului existent (la km 7+690), cu modificarea elementelor de gabarit actuale și păstrarea suprastructurii
– înlocuirea podului existent cu un pod nou (la km 10+800)
– amenajarea a 13.594 mp trotuare
– amenajarea a 28 treceri de pietoni cu semnalizare luminoasă cu panou fotovoltaic
– montarea a 150 indicatoare rutiere
– execuţia a 45,5 km marcaj longitudinal
– execuţia a 180 m parapete de protecţie
– realizarea de investiţii pentru siguranţa rutieră (marcaje rutiere, indicatoare, borne şi parapete), inclusiv semnalistică luminoasă verticală pentru treceri de pietoni, cu alimentare fotovoltaică (pachet semnalizare rutieră).

Obiectivul principal al proiectului este creşterea nivelului de accesibilitate a oraşului Odobeşti şi a comunelor Goleşti, Coteşti, Cîrligele, Cîmpineanca şi Vîrteşcoiu la reţeaua TEN-T – drum european E85, prin reabilitarea şi modernizarea drumului judeţean DJ 205C.

3 septembrie 2018
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 24 aprilie 2024, ora 10.00

Ordinea de zi a şedinţei extraordinare a Consiliului Judeţean Vrancea din data de  24 aprilie 2024, ora 10.00
Parc tematic la Mausoleul Eroilor din Mărășești