Notizie

Consiliul Județean Vrancea pentru mandatul 2020-2024 este constituit

Astăzi, 21 octombrie 2020, a avut loc ședința de constituire a Consiliului Județean Vrancea.

Noul președinte ales, Cătălin Toma, și cei 28 de consilieri județeni validați au depus jurământul, în prezența invitaților.

Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea, a declarat după depunerea jurământului: ”Mulțumesc vrâncenilor pentru că mi-au dat oportunitatea de a fi astăzi aici. Sunt convins că această instituție, Consiliul Județean Vrancea, va face tot ceea ce trebuie pentru ca acest județ să se dezvolte. Dezvoltarea județului Vrancea este o prioritate în programul meu. Salut prezența domnului ministru Ion Ștefan și a șefului cancelariei primului ministru, a tuturor șefilor de instituții precum și tuturor invitaților. Această instituție este pentru cetățenii județului Vrancea și îmi doresc ca în cei patru ani să fim parteneri cu cetățenii. Trebuie să dezvoltăm acest județ, pentru că se poate și trebuie să îl dezvoltăm prin noi înșine. Doamne ajută!”.

Consilierii județeni care au depus astăzi jurământul și vor constitui noul Consiliu Județean pentru mandatul 2020-2024, sunt:

1. ALEXE VASILE (PNL-USR-PLUS)
  2. APOSTOL ADRIAN (PNL-USR-PLUS)
  3. BĂLOSU CRISTINEL (PNL-USR-PLUS)
  4. BLÎNDU NICUȘOR (PSD)
  5. BOSTAN LIVIU (PNL-USR-PLUS)
  6. CARABĂ IONEL (PNL-USR-PLUS)
  7. CEL-MARE IONEL (ALDE)
  8. CREȚU ADRIAN-VASILE (PNL-USR-PLUS)
  9. EPURE ALEXANDRU-CIPRIAN (PNL-USR-PLUS)
  10. EPURE ION (PNL-USR-PLUS)
  11. GUGUIANU CONSTANTIN (PSD)
  12. LAZĂR DOREL (PNL-USR-PLUS)
  13. LEPĂDATU MIHĂIȚĂ (PNL-USR-PLUS)
  14. MARCHITAN GABRIELA-DANIELA (PNL-USR-PLUS)
  15. MARIN LAURENȚIU-DANIEL (PSD)
  16. MARIN VASILE (PSD)
  17. MATEI CLAUDIU (PNL-USR-PLUS)
  18. MELINTE VASILE (PSD)
  19. MUNTEANU LUDMILA-GEANINA (PSD)
  20. NECULA IONEL-GABRIEL (PSD)
  21. NEDELCU FLORIN (PNL-USR-PLUS)
  22. ONIA CRISTIAN (PSD)
  23. OPRIȘAN MARIAN (PSD)
  24. RĂDUCANU AURELIAN-CĂTĂLIN (PSD)
  25. SĂPUNARU DORINA (ALDE)
  26. STOICA ELENA (PSD)
  27. TOADER CONSTANTIN (PNL-USR-PLUS)
  28. ZAMFIRESCU VALERICĂ (PNL-USR-PLUS)

Consiliul Județean este format din 32 de consilieri județeni, în următoarele zile urmând să fie validate și mandatele celor 4 consilieri supleanți din partea PSD.