Notizie

Consiliul Județean Vrancea a făcut un prim pas pentru modernizarea Policlinicii Stomatologice din Focşani

Ca urmare a demersurilor administrației județene, obiectivul de investiții ”Reabilitarea, modernizarea și dotarea obiectivului ,,Policlinica Stomatologică” strada Vămii, nr. 1, Municipiul  Focșani, județul Vrancea” a fost inclus în Lista sinteză a subprogramului ”Unități Sanitare” – Programul Național de Construcții de Interes Public sau Social, derulat de Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației (MLPDA), prin Compania Națională de Investiții. Lista sinteză a fost aprobată prin Ordinul MLPDA nr. 141/11.02.2021.

Astăzi, la sediul Consiliului Județean Vrancea a avut loc o întâlnire a președintelui Cătălin Toma și a specialiștilor din cadrul CJ Vrancea cu reprezentanți ai Direcției de Sănătate Publică Vrancea, ai Colegiului Medicilor Stomatologi din România și ai Spitalului Județean de Urgență ”Sf. Pantelimon” Focșani, în vederea stabilirii specializărilor medicale adecvate, a dotărilor  aferente și a circuitelor funcționale pentru noua policlinică stomatologică.

Ca urmare a implementării acestui obiectiv de investiții se urmărește creșterea calității serviciilor medicale acordate, înființarea unei structuri spitalicești dedicate tratării afecțiunilor stomatologice în regim de policlinică pentru copii și adulți, precum și crearea unor noi locuri de muncă pentru specialiștii din medicină.