Opportunità

Cerere de propuneri pentru „Acreditare Erasmus în domeniul tineretului”

Comisia Europeana a deschis cererea de propuneri de acreditare pentru entitatile care doresc sa participe la viitoare proiecte axate pe actiuni de tineret.

Cererea face parte din programul european „Erasmus” 2021-2027.

Titlul cererii: „Acreditare Erasmus în domeniul tineretului

Context:

Acreditarile Erasmus sunt un instrument care poate fi folosit de organizatiile care doresc sa initieze activitati de schimb si cooperare la nivel transfrontalier.

Organizatiile acreditate Erasmus vor obtine un acces simplificat la oportunitatile de finantare din cadrul actiunii-cheie 1 a viitorului program (2021-2027). Conditiile pentru accesul la finantare al organizatiilor acreditate vor fi definite în cereri de propuneri anuale, publicate de Comisia Europeana.

Acordarea acreditarii Erasmus pentru tineret confirma faptul ca solicitantul dispune de procese si masuri adecvate si eficace pentru a implementa activitati de mobilitate educationala de înalta calitate, conform planificarii, si ca le utilizeaza în beneficiul domeniului tineretului.

Data limita pentru depunerea aplicatiilor: 31 decembrie 2021; aplicatiile se depun la Agentiile Nationale Erasmus din statele participante la program, detalii pentru România în fisa de prezentare din anexa.

Eligibilitate: ONG-uri/asociatii implicate în activitati de tineret, orice entitate publica si privata din domeniul educatiei, formarii, tineretului si sportului din statele membre, Macedonia de Nord, Serbia, Turcia, Islanda, Norvegia si Liechtenstein.

ANEXA – Acreditare Erasmus în domeniul tineretului – cerere de propuneri de proiecte 2020

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …