Opportunità

Cerere de propuneri intitulată Sprijinirea implicării cetățenilor în politica de coeziune

Comisia europeană, prin Direcţia generală politică regională şi urbană, a lansat azi o noua cerere de propuneri intitulată “Sprijinirea implicării cetățenilor în politica de coeziune: cerere de propuneri pentru organizațiile societății civile.

Sunteți o organizație a societății civile și sunteți convins că implicarea cetățenilor poate îmbunătăți guvernanța publică și poate asigura un sentiment mai puternic de apartenență la comunitatea locală? Comisia are nevoie de ideile voastre creative pentru a încuraja și susține o participare autentică și semnificativă a cetățenilor la planificarea, implementarea și monitorizarea proiectelor finanțate de UE.

Direcția generală pentru politică regională și urbană (DG REGIO) este interesată de propuneri care să sprijine idei și inițiative inovatoare pentru promovarea implicării cetățenilor în conceperea și/sau implementarea și/sau monitorizarea politicii de coeziune. Proiectele selectate vor promova participarea activă a cetățenilor la nivelul unui program operațional, la un obiectiv politic acoperit de program și/sau la un obiectiv specific.

Vor avea prioritate propunerile de proiect care vor:
• dezvolta noi instrumente sau acțiuni care susțin implicarea cetățenilor în politica de coeziune; și/sau
• sprijinirea extinderii instrumentelor sau activităților existente pentru consolidarea și lărgirea implicării cetățenilor în politica de coeziune.

Subvențiile vor fi de până la 25.000 EUR, acoperind maximum 85% din costurile eligibile. Bugetul total este de 250.000 EUR.

Cuantumul maxim al grantului va fi de 25.000 EUR. Comisia preconizează că va finanța 10 propuneri.

Propunerile pot fi depuse de organizații non-profit (private sau publice) din statele membre ale UE. Durata implementării este de 12 luni.
Termenul limită pentru trimiterea unei propuneri este 31 mai 2020.
Mai multe informații despre cerere și modul de depunere a unei propuneri pe pagina: https://ec.europa.eu/regional_policy/en/newsroom/funding-opportunities/calls-for-proposal/

Contact direct: orice întrebare suplimentară specifică legată de prezenta cerere de propuneri poate fi trimisă la adresa REGIO-CONTRACTS@ec.europa.eu. Pentru a permite tratarea eficientă a întrebărilor, trebuie indicată în mod clar referința prezentei cereri de propuneri.

Informații suplimentare pe acest subiect:
Conferința la nivel înalt „Implicarea cetățenilor pentru o bună guvernare în politica de coeziune”
Cerere de exprimare a interesului pentru autoritățile de gestiune și organismele intermediare să participe la o acțiune pilot privind implicarea cetățenilor în implementarea politicii de coeziune.