Opportunità

Cerere de propuneri de proiecte “Europa Creativa”, subprogramul Cultura – „Crearea unei punti între cultura si continutul audiovizual prin mijloace digitale

Context: Revolutia digitala permite aparitia unor forme noi si inovatoare de creatie artistica, un acces mai larg si mai democratic la cultura si la patrimoniu, dar si noi modalitati de a accesa, de a consuma si de a comercializa continutul cultural. Pentru a reflecta aceste evolutii, Comisia europeana a creat strategia « Digital4Culture », o oportunitate unica de a dovedi ca digitalul nu este o sursa de pesimism sau neîncredere, ci o sursa de unitate, optimism si prosperitate.

În acest context, Comisia Europeana a deschis la începutul lunii mai a.c. cererea de propuneri de proiecte „Crearea unei punti între cultura si continutul audiovizual prin mijloace digitale” din cadrul programului european „Europa Creativa”, subprogramul „Cultura”.

Se va acorda sprijin pentru proiectele care:

1. prezinta noi forme de creatie la intersectia diferitelor sectoare culturale si creative, inclusiv sectorul audiovizual, si prin utilizarea de tehnologii inovatoare, inclusiv realitatea virtuala;     SAU
  2. promoveaza abordari si instrumente transsectoriale inovatoare, pentru a facilita distributia, promovarea si/sau monetizarea culturii si a creativitatii, inclusiv a patrimoniului cultural, precum si accesul la acestea.

Termenul limita pentru depunerea aplicatiilor: 20 iunie 2019

Eligibilitate: entitati juridice care au o gama larga de competente în mai multe sectoare culturale si creative, inclusiv în domeniul audiovizualului: autoritati publice (nationale, regionale, locale), ONG-uri, universitati, centre de cercetare, organizatii internationale, institutii de educatie, companii, IMM-uri, etc.

Buget: 1.750.000 €; se acorda maximum 60% finantare si minimum 150.000 €/proiect.

Fisa de prezentare a cererii se regaseste în anexa.

Prima ședință a Consiliului Județean Vrancea: s-au desemnat comisiile de specialitate

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, a condus astăzi, 23 octombrie 2020, prima ședință din mandatul 2020-2024 al noului legislativ județean. La începutul ședinței, cei 4 consilieri județeni supleanți validați de instanță au depus jurământul și au completat componența CJ: Cristian Dănuț, Doru Geany Bălan, Cătălin Ghețu și Adelina Tărlungeanu. …
Leggi di più
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 29.10.2020, ora 12.00