Notizie

A treia campanie de plantare a stejarilor din Parcul Memoriei Naționale va avea loc sâmbătă, 24 noiembrie 2018, la Mărășești, județul Vrancea

Din dorința de a onora memoria ostașilor căzuți pe câmpurile de luptă din Primul Război Mondial, s-a născut ideea plantării unei păduri de stejari pe o suprafață de 75 ha, sub forma unui parc deschis publicului, în apropierea Mausoleului Mărășești. Fiecare erou căzut în Primul Război Mondial, care şi-a jertfit viaţa pentru realizarea Marii Uniri de la 1918, va fi reprezentat în mod simbolic de câte unul din cei 350.000 de stejari care vor constitui Parcul Memoriei Naționale.

Acest proiect de voluntariat continuă în Anul Centenarului Marii Uniri, cu a treia campanie de plantare, care va avea loc sâmbătă, 24 noiembrie 2018, la ora 10.00, pe fostul front de luptă din Primul Război Mondial de la Mărășești, județul Vrancea. În cadrul acestei etape de plantare vor fi plantați 112.500 de puieți de stejar, pe o suprafață de 25 de hectare.

La prima campanie de plantare, în data de 18 noiembrie 2017, au participat aproximativ 8.000 de voluntari, care au plantat în doar trei ore 50.000 de puieți de stejari, pe o suprafață de 10 hectare, dând dovadă de o mobilizare extraordinară, fapt care a depășit cu mult așteptările organizatorilor. De asemenea, peste 11.000 de oameni au plantat, la cea de-a doua etapă de plantare, în data de 21 aprilie, 112.500 de puieți de stejari pe 25 hectare de teren în cea mai mare acțiune derulată în cadrul proiectului „Parcul Memoriei Naționale – RoMândria“.

La fel ca și în edițiile precedente, sfătuim participanții să fie echipați corespunzător pentru acțiunea de plantare, cu un hârleț/lopată, cizme din cauciuc și să respecte măsurile și instrucțiunile de plantare.

Consiliul Județean Vrancea este coordonatorul campaniei  ”RoMândria – Stejarii României – Parcul  Memoriei Naționale – 100 de ani de istorie și demnitate”, alături de postul de  televiziune Antena 3 –  partener inițiator și Ministerul Apărării Naționale (MAPN), Regia Națională a Pădurilor- Romsilva, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Silvicultură ”Marin Drăcea”, în calitate de parteneri.

Ne dorim ca și a treia campanie de plantare să strângă laolaltă români de toate vârstele și din toate colțurile țării în jurul sentimentului național de prețuire a eroilor neamului!

Lucrări de reabilitare finalizate la corpurile de clădire de pe str. Cuza Voda nr. 56 din Focșani

O altă investiție derulată de Consiliul Județean Vrancea, finanțată din fonduri europene, este la final. Vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea, Ionel Cel-Mare, a făcut astăzi o vizită pe teren la clădirile proaspăt reabilitate de pe str. Cuza Voda nr. 56, unde au funcționat serviciile publice de pașapoarte, evidența populației, înmatriculări și …
Ședinţa ordinară a Consiliului Judeţean Vrancea din data de 28 martie 2024

Ordinea de zi a Ședinţei ordinare în data de 28 martie 2024, ora 10.00