Reabilitarea secțiilor Psihiatrie și ORL, Dermatologie, Oftalmologie ale Spitalului Județean: grad de realizare de peste 50%

Consiliul Județean Vrancea are în derulare proiectul „Reabilitare energetică şi lucrări conexe Spitalul Judeţean de Urgență ”Sf. Pantelimon” Focşani, Secţia Psihiatrie şi Boli infecţioase şi Secţia Dermatologie, O.R.L., Oftalmologie”, finanțat din fonduri europene, iar lucrările sunt într-un stadiu avansat de execuție.

Președintele Cătălin Toma a efectuat astăzi o vizită pe șantier, pentru a vedea la fața locului cum decurg lucrările, care au termen de finalizare luna decembrie 2023. ”Astăzi, după Paști, suntem în plin șantier al Consiliului Județean Vrancea, la două dintre secțiile Spitalului Județean. Infrastructura spitalicească are nevoie de sprijin și în Vrancea se lucrează pentru comunitate. Gradul de execuție pentru cele două corpuri de clădire este de 53%. Sperăm ca până la sfârșitul anului, această investiție extrem de importantă pentru spitalul județean și pentru comunitatea vrânceană să fie finalizată”, a spus președintele Consiliului Județean Vrancea.

Obiectivul general al proiectului vizează creșterea eficienței energetice a celor două corpuri de clădire din Str. Comisia Centrală nr. 15B, prin derularea de lucrări de termoizolare, modernizarea instalației de preparare și distribuire a agentului termic și a apei menajere, instalarea sistemelor de climatizare, modernizarea instalației de iluminat, inclusiv utilizarea de surse regenerabile pentru asigurarea necesarului de energie, precum și reparații ale tencuielilor degradate/fisurate ale fațadei, lucrări de refacere a finisajelor interioare, lucrări de reparare a trotuarelor degradate și lucrări pentru adaptarea infrastructurii pentru persoanele cu dizabilități. Curtea va fi amenjată, va cuprinde locuri de parcare și cele două clădiri vor fi dotate cu lifturi.

Valoarea totală a proiectului este de 12.104.509 lei, finanțarea fiind asigurată prin Programul Operațional Regional 2014-2020, din bugetul naţional și din bugetul județului.

În urma reabilitării și modernizării acestor secții ale Spitalului, atât pacienții, cât și personalul medical vor beneficia de condiții mult îmbunătățite de tratament, de confort și siguranță.

Președintele Cătălin Toma a mai specificat faptul că realizarea unui nou Spital județean este extrem de importantă: ”Oricât se investește pentru reabilitarea și consolidarea acestor secții, județul Vrancea are nevoie de un Spital nou, pe care intenționăm să îl construim și să obținem finanțarea pentru a demara aceste lucrări în perioada următoare”.