Nouvelles

Președintele Cătălin Toma a participat la evenimentul Smart Communities – Summit&Expo din București, cu o prezentare pe tema ”Dezvoltare strategică comunitară”

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, a participat astăzi la București, în calitate de speaker, la evenimentul Smart Communities – Summit&Expo, unde a susținut o prezentare pe tema ”Dezvoltare strategică comunitară”.
Președintele Toma a vorbit despre specificul județului Vrancea, punctând importanța domeniului viticol, dezvoltarea turismului, valoarea patrimoniului istoric prin cele patru mausolee, preocupările pentru educație, dar și cele mai importante obiective de investiții care vor duce la dezvoltarea județului (parcul industrial, noul spital județean, modernizarea infrastructurii rutiere, extinderea rețelei de apă și canalizare).
”Vrancea are ceva unic în România: este singurul județ cu patru mausolee dedicate eroilor, care fac parte din patrimoniul nostru. Vrancea este un ținut alintat de Dumnezeu, are și trei podgorii, cu 22.000 de hectare de viță de vie, ceea ce reprezintă 11% din suprafața totală din țară. În Vrancea sunt obiective de mare importanță și scopul nostru este să le conservăm și să le punem în valoare. În acești ani am demarat investiții importante, privind spațiul universitar, dar și în ceea ce privește dezvoltarea economică, sănătatea și turismul”, a spus Cătălin Toma.
Conferința a fost moderată de Iulian Popescu, fost secretar de stat în Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării și au mai susținut prezentări președintele Asociației Orașelor din România, Adrian Teban și Andrei Ando, director executiv în cadrul Consiliului Județean Arad.
Evenimentul Smart Communities – Summit&Expo a cuprins conferințe, spațiu expozițional și workshopuri specializate, au avut loc dezbateri și au fost prezentate soluții pentru comunitățile locale de tip „smart city”.

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Lire plus
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00