Nouvelles

Locuitorii din comuna Vrâncioaia vor beneficia de o infrastructură rutieră modernizată în urma reabilitării drumului DJ 205 L de către Consiliul Județean Vrancea.

În acest moment, drumul se află la stadiul de balast, piloții forați, zidurile de sprijin și podețele au fost deja realizate, urmând ca în scurt timp să fie turnat primul strat de asfalt. Totodată, se execută lucrări și la podul peste pârâul Leadova din satul Spinești.
Lucrările fac parte din proiectul ”Modernizare DJ 205L, sector Vrâncioaia – Spinești, km 5+800-9+400, L=3,6 km, comuna Vrâncioaia, județul Vrancea”, finanțat prin PNDL II, valoarea contractului de proiectare și execuție este de 7.476.368,77 lei (cu TVA).
Ședinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00

Convocarea de îndată a Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00→Ordinea de zi
Lire plus
Oportunități de finanțare pentru proiecte culturale și de educație prin cultură derulate în localități cu mai puțin de 50.000 de locuitori

Ministerul Culturii, în calitate de coordonator de reforme și investiții, prin Administrația Fondului Cultural Național, în calitate de agenție de implementare a investiției 5 Creșterea accesului la cultură în zonele defavorizate din punct de vedere cultural, finanțate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 11. Turism și cultură, anunță lansarea, …
Lire plus
Plan control și combatere virus pesta porcină africană

Planul pentru controlul și combaterea pestei porcine africane în România, aprobat în ședința extraordinară a Centrului Național de Combatere a Bolilor din data de 15.11.2022.