Événements

Dragi copii, tineri, părinţi şi bunici,  vă invităm să luaţi parte la programul cultural  BIBLIOVACANȚA PRINDE VIAŢĂ!

Consiliul Județean Vrancea și Biblioteca Judeţeană „Duiliu Zamfirescu” Vrancea vă invită să vă bucuraţi de surprizele pregătite în cadrul programului BiblioVacanţa – ediţia a XII-a.

Marţi 13 iulie 2021, începând cu ora 11.30, la Secția de Împrumut la Domiciliu Adulți din Strada Mihail Kogălniceanu nr. 13, va avea loc Atelierul de lectură, joc și creativitate, activitate adresată copiilor cu vârste cuprinse între 5 – 12 ani.

Miercuri, 14 iulie, începând cu ora 11.30, la Sala de Lectură din strada Maior Gheorghe Sava nr. 4, va avea loc Atelierul de dezvoltare a inteligenței emoționale, activitate adresată copiilor și adolescenților.

De la ora 13, la Secţia pentru copii şi tineret din Strada Nicolae Titulescu nr. 12, va avea loc Atelierul de joc și creativitate, activitate adresată copiilor cu vârste între 5 – 14 ani şi care constă în ateliere de hand-made și lectură.

Joi, 15 iulie, începând cu ora 13, la Secţia pentru copii şi tineret, va avea loc  Atelierul de lectură, joc și creativitate, activitate adresată copiilor cu vârste între 5 – 12 ani și care constă în ateliere de lectură și activități interactive.

Vineri, 16 iulie, începând cu ora 11.30,  Sala de Lectură găzduieşte Atelierul de lectură și creativitate, care propune activități ludice și de îmbogățire a cunoștințelor generale, fiind adresat copiilor cu vârste între 5 – 14 ani şi fiind intitulat „Creăm, citim și povestim”.

De asemenea, alături de noi, vor fi partenerii noştri de la Centrul de cursuri Cambridge, în perioada 12-14 iulie. La Centrul de Formare, în cadrul proiectului „Azi am fost la bibliotecă”, se va derula vizita copiilor de la Centrul de Cursuri Cambridge, care frecventează Școala de Vară a Centrului Cambridge. Copiilor le va fi prezentat Centrul de Limbi Străine al Bibliotecii, precum și materialul documentar existent. Aceştia vor lua parte la un Atelier de lectură în limba engleză și la o lecție interactivă, pe baza materialului documentar al Centrului de Limbi Străine al bibliotecii noastre.

Vă aşteptăm alături de noi!