Nouvelles

Comunicat de presă

Primăriile de pe raza județului Vrancea pot intra în posesia atestatelor de producător și a carnetelor de comercializare a produselor din sectorul agricol solicitate la începutul acestui an.

În cursul zilei de miercuri, 28 martie 2018, la sediul Consiliului Județean Vrancea au ajuns 2.000 de atestate de producător și 2.000 de carnete de comercializare a produselor din sectorul agricol, tipărite de C. N. Imprimeria Națională S.A. Toate unitățile administrativ teritoriale solicitante au fost anunțate de către reprezentanții CJ Vrancea să preia aceste documente, necesare producătorilor agricoli pentru a-și putea comercializa producția proprie în piețe.

Precizăm faptul că formularele tipizate respectă prevederile Legii nr. 145/2014 pentru stabilirea unor măsuri de reglementare a pieței produselor din sectorul agricol, cu completările și modificările ulterioare. Această lege a fost modificată parțial prin Legea nr. 70/2018, care a intrat în vigoare în data de 25 martie 2018 și prin care se prelungește termenul de valabilitate al atestatelor de producător și al carnetelor de comercializare a produselor din sectorul agricol, de la 5 ani (cât este în prezent) la 7 ani. Acest fapt nu afectează însă valabilitatea atestatelor și a carnetelor deja imprimate, întrucât Legea nr. 70/2018, la art. II, prevede: ”Atestatele de producător, precum și carnetele de comercializare eliberate în baza prevederilor Legii nr. 145/2014 pentru stabilirea unor măsuri de reglementare a pieței produselor din sectorul agricol, cu modificările și completările ulterioare, până la data intrării în vigoare a prezentei legi, pot fi utilizate până la expirarea perioadei de valabilitate a vizei aplicate pe acestea.”

Consiliul Județean Vrancea a realizat achiziția acestor documente în data de 8 martie 2018, iar contractul cu CN Imprimeria Națională SA, vizând tipărirea acestora, a fost semnat în data de 22 martie 2018, anterior intrării în vigoare a legii care modifică și completează Legea nr. 145/2014. De asemenea, noile modele de formulare cu valabilitate mărită urmează să fie aprobate în termen de 30 de zile de la intrarea în vigoare a Legii 70/2018,  respectiv în jurul datei de 25 aprilie 2018.

2 aprilie 2018

Noul președinte al Consiliului Județean Vrancea, în vizită la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Măicănești

Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea, respectând promisiunea de a-și petrece mandatul departe de birou pe cât posibil, a mers astăzi în vizită la Centrul școlar pentru educație incluzivă Măicănești. Nu a găsit directorul școlii, nici măcar telefonic, dar a întâlnit un colectiv unit, implicat, care își dorește cele mai …
Lire plus