Nouvelles

CJ Vrancea face un nou pas pentru modernizarea DJ 205E Vidra-Vizantea Livezi-Câmpuri: a scos la licitație proiectarea

Consiliul Județean Vrancea a scos la licitație serviciile de proiectare pentru modernizarea drumului județean DJ 205E Vidra-Vizantea Livezi-Câmpuri. În cadrul licitației deschise vor fi achiziționate: studii de teren, documentația de avizare a lucrărilor de intervenții, proiect pentru autorizarea executării lucrărilor, proiect de organizare a execuției lucrărilor, proiect tehnic de execuție și servicii de asistență tehnică.

DJ 205E este un drum afectat de alunecări de teren, fiind necesare lucrări complexe de reabilitare și modernizare.

Data limită pentru depunerea ofertelor din partea firmelor de construcții interesate este  06.07.2021.

Valoarea estimată a achiziției pentru serviciile de proiectare este de 1.762.589 lei, fără TVA, sursa de finanțare fiind bugetul propriu al Consiliului Județean Vrancea.

”Valoarea totală pentru lucrările de modernizare a DJ 205E Vidra-Vizantea-Livezi-Câmpuri este de 61,7 milioane lei, acest obiectiv de investiții fiind finanțat în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală (PNDL) 1, prin Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Finanțarea alocată pentru acest drum județean din Vrancea este una dintre cele mai mari din țară”, a precizat președintele CJ Vrancea, Cătălin Toma.

În cadrul vizitei ministrului dezvoltării Cseke Attila, care a avut loc în data de 29 aprilie a.c. la Consiliul Județean Vrancea, președintele Cătălin Toma a anunţat faptul că ministrul a semnat documentele pentru alocarea sumei necesare în vederea reabilitării DJ 205E Vidra-Vizantea Livezi-Câmpuri, o veste aşteptată de comunităţile locale.

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Lire plus
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00