Au început lucrările pentru extinderea sistemului de apă și canalizare în Adjud

În muncipiul Adjud au început astăzi lucrările pentru extinderea și reabilitarea sistemului de apă și canalizare, eveniment la care a fost mandatat să participe din partea Consiliului Județean Vrancea vicepreședintele Cristian Dănuț, alături de primarul municipiului Adjud, Constantin Armencea, directorul SC CUP SA, Gheorghe Vasilescu, reprezentanții constructorilor și cetățeni.

Lucrările care au demarat cuprind: extinderi de 9.464 ml la rețelele de distribuție a apei, 3.347 ml la rețelele de aducțiune a apei și 4.362 ml la rețelele de canalizare. De asemenea, vor fi reabilitate rețelele de distribuție a apei pe o lungime de 3.828 ml și rețelele de canalizare cu 689 ml.

Acest obiectiv de investiții face parte din contractul de lucrări “VN-CL-04 Rețele apă și canalizare în gruparea ADJUD”, din cadrul proiectului regional ”Extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare, Județul Vrancea – Etapa a II-a”.

Termenul de execuție al lucrărilor din cadrul acestui contract este de 20 luni + 36 de luni perioada de garanție a lucrărilor. Populația deservită este de circa 18.800 locuitori din muncipiul Adjud și din comuna Ruginești.

Valoarea totală a lucrărilor este de 31.493.076 lei (echivalentul a 6,772,608.48 euro) din care 26.769.115 lei sunt asigurați din fonduri europene, 3.615.285 lei din fonduri de la bugetul de stat și 629.861 lei din fonduri de la bugetele locale ale Consiliului Județean Vrancea și ale UAT-urilor. Antreprenorul general al lucrărilor este HIDROCONSTRUCȚIA S.A București.

18  septembrie 2018