Nouvelles

Apel public: Dați-ne acordul pentru construirea clinicii de oncologie în Focșani!

Consiliul Județean Vrancea face un apel public la decidenții din Ministerul Sănătății (MS) și Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației (MLPDA), condus de ministrul Ion Ștefan, pentru a-și da avizul și pentru a debloca situația centrului de oncologie care urmează să fie construit la Focșani.

Astăzi, CJ Vrancea a trimis o nouă adresă, cea cu numărul 4, în decurs de 7 luni, prin care solicită un aviz formal, cerut de lege, prin care cele două ministere iau la cunoștință că pe terenul din curtea Spitalului Județean de Urgență ”Sf. Pantelimon”, aflat în proprietatea administrației publice județene, o companie privată va construi un centru de excelență pentru tratarea cancerului. Doar după obținerea acestui acord poate începe construcția clinicii.

În prezent, mii de vrânceni care suferă de această cumplită boală trebuie să meargă să se trateze la București sau Iași. Se știe că timpul de așteptare pentru procedurile medicale este de câteva luni, iar numărul bolnavilor este în creștere, de aceea este mai mult decât necesară înființarea unui centru modern de radioterapie în Focșani.

Din păcate, timp de jumătate de an, Guvernul tergiversează și împiedică edificarea acestei clinici. Considerăm că dincolo de obstacolele birocratice și de șicanele politice din această perioadă trebuie să primeze interesul comunității și sănătatea oamenilor.

Biroul de Presă al Consiliul Județean Vrancea

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00 ⇒Ordinea de zi
Lire plus