Événements

A fost inaugurată clădirea reabilitată a Galeriilor de Artă din Focșani!

Consiliul Județean Vrancea a organizat un eveniment dedicat inaugurării Galeriilor deArtă din centrul municipiului Focșani, prin care a redat circuitului public una dintre clădirile emblematice ale orașului. Galeriile de Artă au trecut printr-un proces de reabilitare și modernizare, în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene, implementat de Consiliul Județean, intitulat ”Reabilitare energetică și lucrări conexe Galeriile de Artă”, în cadrul Programului Operațional Regional 2014 – 2020.

„Galeriile de Artă nu sunt doar ale Consiliului Județean, sunt ale județului Vrancea, fac parte din activitatea culturală pe care o vrem cât mai intensă. Vrancea avea nevoie de un astfel de spațiu dedicat culturii. Țin să le mulțumesc tuturor celor care au făcut posibil evenimentul din această seară și invitaților prezenți”, a transmis Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

Invitații prezenți au putut admira lucrările artiștilor din cadrul Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Vrancea, expoziția fiind prezentată de profesorul Liviu Nedelcu.

Al doilea eveniment al serii a fost lansarea albumului monografic ”Vrancea – tărâmul unde istoria întâlnește legenda”, tipărit la Editura Litera, prezentat de Teodora Fântânaru și coordonatorul editorial al lucrării, reprezentantul editurii Litera, Justina Bandol.

Consiliul Județean Vrancea va oferi în mod gratuit câte un exemplar instituțiilor publice și, de asemenea, va pune la dispoziția Bibliotecii Județene mai multe exemplare, pentru a putea fi consultate de către toți cei interesați. Urmează ca în perioada următoare conceptul albumului să fie oferit instituțiilor de cultură din subordinea Consiliului Județean, respectiv Muzeul Vrancei și Centrul Cultural Vrancea, care, la rândul lor, vor putea tipări, distribui și comercializa albumele.

Evenimentul a fost întregit și de expoziția de albume de artă ”Zestrea artei universale în albume de artă”, organizată de Biblioteca Județeană ”Duiliu Zamfirescu” Vrancea, precum și o expoziție de peisaje vrâncenești, organizată de Centrul Cultural Vrancea, care au însuflețit spațiu cultural.