Événements

6 august 2024: ceremoniale la Mausoleele Eroilor din Mărășești și Focșani

În memoria eroilor care au luptat în urmă cu 107 ani în marea bătălie de la Mărășești din Primul Război Mondial, Consiliul Județean Vrancea și Garnizoana Focșani organizează la Mausoleul Eroilor din Mărășești în ziua de marți, 6 august 2024, începând cu ora 10.00, un ceremonial militar și religios, care va cuprinde: acordarea onorului militar, intonarea imnului național al României, depuneri de coroane de flori, intonarea semnalului ”Liniștea„ și defilarea detașamentului de onoare.

După încheierea ceremoniei, va avea loc vernisajul expoziției „Fotografii – Oameni – Istorie”, care înfățișează în fotografii prima comemorare a marii bătălii din 6-16 august 1917. Expoziția va fi prezentată publicului în Muzeul Luptelor de la Mausoleul din Mărășești, între 6 august și 6 septembrie 2024.

Și la Mausoleul Eroilor din Focșani va avea loc marți, între orele 12.30 – 13.00, un ceremonial dedicat comemorării eroilor căzuți la datorie pe teritoriul județului Vrancea în Primul Război Mondial.

Dragi vrânceni, vă așteptăm să fim împreună pe 6 august, pentru a onora faptele de patriotism ale înaintașilor noștri!

Colectare și transport deșeuri pentru 28 de localități în cadrul proiectului ”Vrancea Curată”

La Consiliul Județean Vrancea a avut loc astăzi semnarea contractului pentru delegarea prin concesiune a gestiunii serviciilor de colectare și transport a deșeurilor pentru zona 1 din județul Vrancea (28 de localități), în cadrul proiectului ”Vrancea Curată”. Noul operator desemnat prin licitație, Polaris M. Holding SRL, se va ocupa în …
PROCES VERBAL

Încheiat azi 16.09.2024 ora 1035 cu ocazia ședinței de preselecție a operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masă lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea, pentru data de 23.09.2024 ora 12:00, conform prevederilor H.G. nr. 715/2017, cu modificările și completările ulterioare