Chancen

Ziua portilor deschise (Open Day) la Comitetul Regiunilor, 4 mai 2019

Comitetul Regiunilor a lansat editia 2019 a manifestarii “Open Day – Ziua portilor deschise la institutiile europene din Bruxelles” pentru participarea oraselor, provinciilor si regiunilor din Europa cu standuri de promovare si prezentare. Activitatile vor avea loc, ca în fiecare an, în sediul sau, cladirea Jacques Delors (rue Belliard 99-101) din Bruxelles.

Data manifestarii este 4 mai 2019, iar evenimentul va implica, alaturi de Comitetul Regiunilor (CoR), Parlamentul European, Consiliul, Comisia Europeana si Comitetul Economic si Social European (CESE), institutii europene cu sediul în capitala Belgiei, si se va adresa publicului larg, dar si celor care lucreaza în mediul european. În plus, în week-end-ul 4-5 mai, Bruxelles va sarbatori zilele orasului prin manifestarea Iris Festival, prilej de a atrage mai multi turisti si vizitatori, implicit de a beneficia de o afluenta mai mare de persoane interesate de standurile de la CoR.

În contextul alegerilor europene care se vor desfasura în saptamana 23-26 mai 2019, Comitetul Regiunilor a decis, pentru regiunile si orasele care organizeaza standuri în incinta sa, ca tema sub care sa se înscrie promovarea sa fie: “EU matters in my region and city and I vote to shape EU’s future” (“UE conteaza în regiunea si orasul meu si votez pentru a fauri viitorul UE”).

Cele mai bune 3-4 regiuni/provincii/orase care vor pune în evidenta valoarea adaugata a apartenentei la UE, prin proiecte europene sau realizari relevante, fie ca sunt formari, procese de educatie si obtinere de competente, vizibilitate si promovare sau orice alt impact pozitiv în viata de zi cu zi a cetatenilor sai, vor avea posibilitatea sa-si amenajeze standurile la parterul institutiei, cel mai vizibil si vizitat loc din institutie. Celelalte standuri de prezentare si promovare vor fi organizate în Atriumul de la etajul 5.

Evaluarea aplicatiei, pentru un loc cât mai vizibil pentru vizitatori, va fi facuta pe baza a 4 aspecte importante: a) calitatea animatiei prevazute la stand; b) propunerile concrete de interactiune cu vizitatorii, c) o prezentare a proiectului de participare inovatoare si centrata pe valoarea adaugata a Europei; d) cât de prietenos este standul.

Participantii cu standuri au, de asemenea, posibilitatea sa prezinte filme-documentar care vor putea fi vizionate pe ecrane-plasma amplasate în spatiul expozitional al standurilor (de transmis, in caz de evaluare pozitiva, cu ocazia celei de-a doua reuniuni de lucru sau pana la 25 aprilie a.c. pe wetransfer.com).

Inscrierile pentru organizarea unui stand de promovare se fac numai on-line (aplicatia mai jos) pâna la data de 20 martie 2019.

Raspunsul CoR, în urma evaluarii, va fi transmis pe 4 aprilie, iar la 11 aprilie 2019 se va organiza la CoR cea de-a doua reuniune de lucru, doar pentru regiunile si orasele care au primit o evaluare pozitiva.

Toate detalii se regasesc în prezentarea facuta în prima reuniune de lucru organizata la 13 februarie a.c.: http://files-eu.clickdimensions.com/eesceuropaeu-a8mvl/documents/ppt_firstmeetingregionaloffices_final_13022019.pdf?_cldee=YnJ1eGVsbGVzQHVuY2pyLm9yZw%3d%3d&recipientid=contact-82f54bad44d6e51180d8005056a0542b-8ee8157fac8c42cab1b238e6d20070a6&esid=30da22d9-5b30-e911-8113-005056a043ea

Aplicatia online este deschisa doar în engleza si ea trebuie completata doar de entitatile care doresc sa participe cu stand la aceasta manifestare.

Pentru orice problema sau aspect administrativ care priveste organizarea standurilor, cei interesati sunt rugati sa se adreseze direct la adresa de email a organizatorilor: opendoors@cor.europa.eu.