Geschehen

Ziua Culturii Naționale

Consiliul Județean Vrancea a celebrat azi Ziua Culturii Naționale și împlinirea a 173 de ani de la nașterea marelui poet național Mihai Eminescu.
Instituțiile de cultură din subordinea CJ (Muzeul Vrancei, Biblioteca Județeană „Duiliu Zamfirescu” și Centrul Cultural Vrancea) au organizat un moment cultural la Galeriile de Artă din Focșani, ce a cuprins o expoziție de lucrări de artă, documente reprezentative din patrimoniul instituțiilor, o parte din opera poetului Mihai Eminescu în colecțiile Bibliotecii Județene, atmosfera fiind întreținută printr-un minirecital la pian din compozitori români.
Președintele Consiliului Județean Vrancea a lansat o invitație publică pentru oamenii de cultură și pentru asociațiile și fundațiile culturale, în vederea elaborării unei strategii culturale a Județului Vrancea. ”Dorim să înobilăm acest spațiu și să promovăm valorile cu adevărat. Vrem să fim parteneri și vă lansez invitația de a veni în sprijinul nostru pentru a pune bazele unei strategii culturale a județului Vrancea. Dumneavoastră, în calitate de oameni de artă, de cultură, puteți să ne oferiți idei pe care le putem transpune în evenimente prin care putem promova județul”, a transmis președintele Cătălin Toma în timpul evenimentului.
La acțiunea culturală au participat și vicepreședintele Ionel Cel-Mare, subprefectul Claudia Serafimciuc, viceprimarul municipiului Focșani, Alexandra Tătaru, managerii instituțiilor de cultură din județ, consilieri județeni și locali, oameni de cultură vrânceni.

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00
Campusul profesional din Vrancea poartă denumirea ”Profesor Cătălin TOMA”, în memoria fostului președinte al Consiliului Județean