Geschehen

Zilele Muzeului Vrancei: ”250 de ani de la Congresul de la Focșani”

Zilele Muzeului Vrancei au început astăzi cu un eveniment de înaltă ținută culturală și istorică: ”250 de ani de la Congresul de la Focșani”, dedicat aniversării unui sfert de mileniu de la momentul când românii din Moldova și Muntenia au cerut ambasadorilor Prusiei și Austriei, prezenți la Congresul de la Focșani unirea și ieșirea de sub dominația Imperiului Otoman.

La evenimentul organizat la Muzeul Unirii din Focșani au participat președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, vicepreședintele Ionel Cel-Mare, alături de reprezentanții celor mai importante instituții județene și locale, oameni de cultură, istorici și militari din cadrul Garnizoanei Focșani.

Managerul Muzeului Vrancei, Romeo-Valentin Muscă, a prezentat primul mare eveniment european desfășurat la Focșani: Congresul de pace din 1772, dintre Imperiul Otoman și Imperiul Țarist, cu medierea ambasadorilor Austriei și Prusiei. Congresul de la Focșani din 1772 a adus în prim planul agendei Marilor Puteri problema românilor și a făcut ca în cancelariile occidentale să se vorbească și despre Focșani.

Președintele Consiliului Județean a transmis celor prezenți la eveniment faptul că ar trebui să ne apreciem țara mai mult: ”Înaintașii noștri merită tot respectul nostru. Cred că și acum sunt oameni care doresc să facă ceva, să dezvolte, să reprezinte cu cinste acest popor. Consiliul Județean sprijină prin Muzeul Vrancei acest gen de acțiuni, pentru ca tinerii și copii să vină la Muzeu și să înțeleagă trecutul nostru. Aș vrea să ne gândim, de Ziua Națională care se apropie, la România, care reprezintă împlinirea noastră ca oameni. Cred că și România, la fel ca și Vrancea, este alintată de Dumnezeu”.

Ediția a doua a Zilelor Muzeului Vrancei este dedicată promovării istoriei, culturii și personalităților născute în Vrancea. Evenimentele vor continua miercuri, 23 noiembrie 2022, când va fi redeschis Muzeul din Adjud, iar joi, 24 noiembrie, la Muzeul Unirii va fi vernisată expoziția de fotografie, documente și obiecte aparținând arhitectului Ion Mincu, expoziție care se va transforma într-un album al familiei Mincu.