Geschehen

”Vrancea Eroica” 3-6 august 2019

În perioada 3-6 august 2019, la mausoleele și monumentele eroilor de la Mărășești, Mărăști, Soveja, Tișița, Focșani, au avut loc ample manifestări de comemorare a eroilor neamului, reunite sub titulatura de ”Vrancea Eroică”.

Evenimentele derulate în cadrul ”Vrancea Eroică” au culminat cu momentele de comemorare a eroilor din data de 6 august 2019 de la Mausoleul Eroilor de la Mărășești. După ceremonialul militar și religios, salve de tun și survol aerian, evenimentele de la Mausoleul Eroilor Mărășești au continuat cu un spectacol de comemorare susținut de artiștii Gheorghe Zamfir, Laura Bretan, Paula Seling, Cristofor Aldea Teodorovici, Mihail Bucă, acompaniați de către Orchestra Metropolitană București dirijată de maestrul Daniel Jinga și Corul Bizantin ”Tronos” al Patriarhiei Române.

Români de toate vârstele, de la copii veniți cu părinții sau cu bunicii, tineri de liceu, până la veterani albiți de trecerea anilor, au venit la evenimentele organizate și au asistat la ceremoniile militare și religioase și la spectacolele artistice de excepție, care au adus în Vrancea nume mari ale scenei românești.

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 29.01.2020, ora 14.00

Locuri de munca vacante in data de 16.01.2020

Consultati lista locurilor de munca din judetul Vrancea si comunitatea europeana, declarate vacante de catre agentii economici la data de 16.01.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Corespondența purtată intre Instituția Prefectului- Judetul Vrancea, Consiliul Județean Vrancea și Primăria municipiului Focsani în legătură cu organizarea zilei de 24 ianuarie 2020

Pentru corecta informare a cetațenilor în legătură cu organizarea manifestărilor dedicate sărbătoririi Zilei Unirii Principatelor Române din data de 24 ianuarie 2020, vă prezentăm corespondența purtată între Instituția Prefectului- Judetul Vrancea, Consiliul Județean Vrancea și Primăria municipiului Focsani. Adresa Instituția Prefectului- Judetul Vrancea Adresa Consiliul Județean Vrancea și Primăria municipiului …