Nachrichten

Termenul de înscriere pentru competiția “Legendele uitate ale Vrancei” s-a prelungit!

Profesorii și elevii care doresc să descopere comorile de tradiție și istorie ale județului nostru, în cadrul competiției “Legendele uitate ale Vrancei”, au la dispoziție încă 4 zile pentru a-și anunța participarea, termenele prevăzute în calendarul general al concursului fiind prelungite corespunzător cu 4 zile.

Vă amintim că instituția noastră a lansat provocarea elevilor de gimnaziu și de liceu, coordonați de profesorii de istorie, de a redescoperi și a promova tezaurul cultural al județului prin intermediul concursului Legendele uitate ale Vrancei.

Conform regulamentului, elevii de gimnaziu se vor deplasa localități din județ pentru a intra în legătură cu persoane care cunosc vechi legende vrâncene pe baza cărora vor realiza un text ( jurnal de călătorie) despre legenda culeasă, alături câteva fotografii sugestive.

Elevii de liceu vor avea sarcina de a realiza un film de prezentare de 3-5 minute cu titlul “Legendele uitate ale Vrancei”, pe baza legendelor culese de către elevii de gimnaziu.

Întrucât cadrele didactice au solicitat mai mult timp pentru alcătuirea echipelor, vă așteptăm înscrierea în concurs până la data de 4 octombrie 2019, pe adresa de e-mail legendelevrancei@cjvrancea.ro sau pe fax 0237.212.228.

Detalii în Regulamentul proiectului județean “Legentele uitate ale Vrancei”.

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00
Campusul profesional din Vrancea poartă denumirea ”Profesor Cătălin TOMA”, în memoria fostului președinte al Consiliului Județean