Nachrichten

Salvamont Vrancea sprijină eforturile pompierilor de a stinge incendiile de pădure din zone greu accesibile din Munții Vrancei

Atragem atenția asupra unui fenomen îngrijorător care are loc în ultimele zile în județul Vrancea, respectiv incendierile de vegetație, care afectează inclusiv pădurile!

Echipele Salvamont Vrancea, serviciu public județean aflat în subordinea Consiliului Județean Vrancea, au acționat în ultima săptămână ”la foc continuu” pentru a sprijini eforturile pompierilor de a stinge incendiile de pădure din zone greu accesibile din Munții Vrancei.

Mărturia lui Marius Adrian Coviltir, Șef formație Salvamont Vrancea, este grăitoare:

”Am încheiat o săptămână de foc la propriu. Timp de câteva zile am participat împreună cu colegii Salvamont Vrancea la acțiuni de stingere a incendiilor de vegetație din zone greu accesibile. Am asigurat suport logistic (transport cu utilaje specifice, pentru apă, materiale și personal). Incendierile voluntare de terenuri iau amploare. Astfel, se distrug păduri, este afectată fauna, iar uneori sunt și victime umane. Colegii de la ISU Vrancea erau epuizați, unii nedormiți de 48 de ore, prezenți zi și noapte prin păduri, la fel și lucrătorii silvici. România se sufocă în fum, iar această practică de-a dreptul criminală poluează mediul, produce pagube materiale și face victime. Împreună, trebuie să stopăm practicile devastatoare pentru mediu.”

Salvamont Vrancea sprijină cu utilaje specifice de intervenție echipajele de pompieri, pentru accesul în zone greu accesibile a autospecialelor auto, unde sunt  semnalate incendii de vegetație, în vederea stingerii acestora.

Facem un apel la cetățenii care intenționează să dea foc în mod intenționat vegetației uscate, să fie responsabili, pentru că acțiunea lor poate provoca pagube ireparabile mediului și oamenilor!