Nachrichten

Președintele Cătălin Toma, prezent la inaugurarea Grădiniței cu program prelungit din Vidra

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, a participat astăzi în comuna Vidra la inaugurarea unei investiții importante și foarte așteptată de întreaga comunitate, respectiv Grădinița cu program prelungit, un proiect realizat în trei ani, cu finanțare din fonduri europene și guvernamentale, în cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală.

”Am participat cu mare bucurie astăzi în comuna Vidra la o adevărată sărbătoare a comunității, prilejuită de inaugurarea grădiniței cu program prelungit, unde sute de copii vor face primii pași pe calea învățăturii. Este o investiție importantă și utilă întregii comunități, iar rezultatul este un edificiu frumos, în stil autentic, care va bucura generații întregi de preșcolari. Felicitări autorităților locale pentru implicare și pentru atenția acordată educației. Vă asigur că în calitate de președinte al Consiliului Județean Vrancea susțin proiectele de dezvoltare ale acestui frumos județ”, a declarat Cătălin Toma.

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …