Nachrichten

O școală nouă pentru elevii din Gura Caliței

90 de elevi din clasele V-VIII din comuna Gura Caliței vor începe noul an într-o școală nouă și modernă, dotată inclusiv cu laborator de informatică,  tablă inteligentă și videoproiector, bibliotecă și grupuri sanitare noi.

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, alături de vicepreședintele Ionel Cel-Mare, subprefecții Claudia Serafimciuc și  Gheorghiță Berbece și de primarii Fănică Popa (Bolotești), Adrian Gavrilă (Bordești) și  Adrian Banaurs (Dumitrești), a participat astăzi, în mijlocul cadrelor didactice și a reprezentanților comunității, la inaugurarea Școlii Gimnaziale din Gura Caliței, o unitate de învățământ nouă.

”Astăzi am retrăit emoția de a păși într-o unitate de învățământ impecabilă. Este o bucurie pentru părinți, copii și profesori construcția acestei școli, pentru că așa cum arată școala, așa va arăta și viitorul. Susținem educația dar și celelalte proiecte care vizează dezvoltarea localității Gura Caliței, iar Consiliul Județean Vrancea va acorda sprijinul necesar în acest sens. Totodată, trebuie să ne gândim și la românii din Diaspora. Astfel de investiții îi pot readuce pe români acasă pentru că elevii vor avea condiții deosebite să învețe. Felicitări primarului Gelu Grosu pentru implicare și tuturor consilierilor locali care au susținut acest proiect benefic pentru școlari!”, a spus Cătălin Toma.

Noua școală de la Gura Caliței a fost construită cu fonduri asigurate de Ministerul Dezvoltării Lucrărilor Publice și Administrației (1,6 milioane lei), prin programul PNDL2, la care s-a adăugat contribuția Primăriei Gura Caliței (456.000 lei).

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …