Ankündigungen

NOTĂ DE PRESĂ

Transportul public județean de persoane, asigurat până la aprobarea noului program

Consiliul Județean Vrancea urmează să reia licitația publică pentru ”Delegarea gestiunii serviciului public județean de transport de persoane prin curse regulate, în aria teritorială de competență a județului Vrancea, pentru perioada 2022 – 2028”.

Acest lucru este necesar întrucât pentru o parte dintre traseele scoase la licitație în mod repetat nu au fost depuse oferte din partea operatorilor de transport, iar în cazul celorlalte loturi aflate în procedură de achiziție, după etapa de evaluare tehnică a ofertelor s-au constatat niște neconcordanțe la stabilirea valorii estimate, raportat la numărul de kilometri și curse și pentru a nu pune în pericol transportul public județean s-a luat această decizie, termenele legale permițând acest lucru.

Având în vedere aceste aspecte, documentația de atribuire va fi revizuită în cel mai scurt timp, cu respectarea termenelor legale în vigoare, în vederea reluării procedurii de licitație cât mai rapid posibil, toți operatorii având posibilitatea de a redepune ofertele.

Programul de transport public județean de persoane se desfășoară în mod normal în prezent, în baza contractelor actuale de delegare a serviciului de transport, până la data de 30 iunie 2023, urmând să fie identificate soluții pentru a asigura continuitatea serviciului public județean de transport persoane, prin curse regulate, și pentru perioada următoare, până la finalizarea licitației publice care urmează să fie reluată.

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 24 aprilie 2024, ora 10.00

Ordinea de zi a şedinţei extraordinare a Consiliului Judeţean Vrancea din data de  24 aprilie 2024, ora 10.00
Parc tematic la Mausoleul Eroilor din Mărășești

Primul parc tematic din România care va reproduce la scară mai mică Lupta de la Mărășești din Primul Război Mondial va fi realizat în proximitatea Mausoleului Eroilor Mărășești. ”Realizarea unui parc tematic completează oferta muzeistică și educațională pentru copii și tineri în special. Este momentul ideal ca la sărbătorirea unui …