Chancen

Comisia Europeana a lansat o cerere de propuneri de proiecte în cadrul programului Initiativa „Voluntari UE pentru ajutor umanitar”.

Prezenta cerere de propuneri va oferi finantare pentru mobilizarea voluntarilor UE pentru ajutor umanitar în sprijinul actiunilor care faciliteaza si completeaza acordarea de ajutor umanitar în tarile terte, care îmbunatatesc rezistenta comunitatilor vulnerabile si afectate de dezastre, sau în sprijinul actiunilor care vizeaza consolidarea legaturii dintre ajutorul de urgenta, reabilitare si dezvoltare.

Titlul cererii: „Mobilizarea de voluntari UE pentru ajutor umanitar, inclusiv plasare optionala în stagii de ucenicie, si gestionarea oportunitatilor de voluntariat online”

Eligibilitate:

• organizatii neguvernamentale, non-profit, înfiintate în conformitate cu legislatia unui stat membru si având sediul în Uniune;
  • organisme de drept public cu caracter civil;
  • Federatia Internationala a Societatilor Nationale de Cruce Rosie si Semiluna Rosie.

Lista cu cele 119 tari terte pentru care UE accepta sa trimita voluntari se regaseste în fisa de prezentare din anexa. Republica Moldova, Serbia si Ucraina sunt mentionate în aceasta lista si pot participa la consortiile pentru proiecte.

Bugetul cererii: 10.000.000€; se acorda minimum 100.000€ si maximum 1.400.000€/proiect

Data limita de depunere a aplicatiilor: 13 iunie 2019

ANEXA

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …