Nachrichten

Lumea magică a cărților pentru elevii din Vrancea!

Anul cărții în România – așa cum a fost declarat anul 2019 la nivel național – se apropie de final, iar noi – fie că suntem profesori, părinți sau reprezentanți ai administrației publice – înțelegem importanța promovării lecturii în rândul copiilor şi al tinerilor în mâinile cărora va sta România viitorului.

Din acest motiv, Consiliul Județean Vrancea a început încă din primăvara acestui an, un amplu demers de promovare a lecturii în rândul elevilor din județul nostru, printr-o serie de proiecte care au avut, în prim plan, cartea, lectura, creativitatea.

De aceea, pentru că se apropie sărbătorile şi toţi copiii aşteaptă daruri de Crăciun, vom organiza un eveniment aparte dedicat elevilor de gimnaziu din județ (clasele V-VIII), pe parcursul a trei zile, în perioada 11 – 13 decembrie 2019, la Sala Polivalentă din Focșani, la care am adresat invitația de a ne fi partener în acest proiect și Inspectoratului Școlar Județean Vrancea.

În aceste zile, actrița Monica Davidescu îi va purta pe copii în lumea magică a cărților, le va vorbi despre rolul de neînlocuit pe care îl are lectura în formarea unui om, în definirea propriei identităţi şi în asumarea libertăţii individuale. Cartea va deveni, astfel, darul neaşteptat şi minunat, modest şi puternic, frumos şi plin de înţelepciune, care poate schimba destine şi lumina suflete!

La finalul evenimentului, ca să încununăm cu succes proiectele din acest an ale Consiliului Județean Vrancea dedicate educației, fiecare elev va pleca acasă cu o cutie de cărți specifice vârstei lor, dar și cu zâmbetul pe buze după ce vor asista la spectacolul de magie al renumitului Magitot.

Evenimentul, care își propune să aducă în prim-plan importanța cărților în dezvoltarea personală și profesională a tinerilor, este inițiat și promovat de președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan.

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 29.01.2020, ora 14.00

Locuri de munca vacante in data de 16.01.2020

Consultati lista locurilor de munca din judetul Vrancea si comunitatea europeana, declarate vacante de catre agentii economici la data de 16.01.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Corespondența purtată intre Instituția Prefectului- Judetul Vrancea, Consiliul Județean Vrancea și Primăria municipiului Focsani în legătură cu organizarea zilei de 24 ianuarie 2020

Pentru corecta informare a cetațenilor în legătură cu organizarea manifestărilor dedicate sărbătoririi Zilei Unirii Principatelor Române din data de 24 ianuarie 2020, vă prezentăm corespondența purtată între Instituția Prefectului- Judetul Vrancea, Consiliul Județean Vrancea și Primăria municipiului Focsani. Adresa Instituția Prefectului- Judetul Vrancea Adresa Consiliul Județean Vrancea și Primăria municipiului …