Nachrichten

Lucrări în plină desfășurare la Secția de istorie și arheologie a Muzeului Vrancei ”Casa Alaci” din Focșani

Consiliul Județean Vrancea consolidează și restaurează această clădire monument istoric în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene în cadrul Programului Operaţional Regional 2014-2020, cu o valoare totală de 4,6 milioane lei. Lucrările de reabilitare sunt în grafic, atât la interiorul clădirii, cât și în exterior.

”Prin această investiție urmărim protejarea, promovarea și dezvoltarea patrimoniului cultural al Județului Vrancea. Acest proiect de consolidare și restaurare își propune să redea acestui imobil, care este unul dintre cele mai vechi și mai reprezentative pentru municipiul Focșani, prestanța de început de secol XX”, afirmă Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

Casa Alaci a fost construită de o familie de târgoveți armeni, în stilul eclectic de la sfârșitul secolului al XIX-lea, această operă arhitecturală conferind o notă distinctă orașului.

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00
Campusul profesional din Vrancea poartă denumirea ”Profesor Cătălin TOMA”, în memoria fostului președinte al Consiliului Județean