Nachrichten

Legendele uitate ale Vrancei redescoperite prin ochii noii generații

Aici, în Vrancea legendară, unde s-a născut Miorița, unde voievodul Ștefan cel Mare și-a găsit popas și ajutor în luptă, unde domnitorul Alexandru Ioan Cuza a înfăptuit Unirea Moldovei cu Țara Românească și unde eroismul ostașilor noștri a decis soarta României în Primul Război Mondial și viitorul României Mari se cuvine să organizăm un eveniment care să promoveze Vrancea de legendă.

În acest sens, Consiliul Județean Vrancea lansează provocarea elevilor de gimnaziu și de liceu, coordonați de profesorii de istorie, de a promova județul Vrancea prin intermediul concursului Legendele uitate ale Vrancei.

În cadrul concursului, elevii de gimnaziu au sarcina de a se deplasa în diverse localități din județ pentru a intra în legătură cu persoane care cunosc vechi legende vrâncene pe baza cărora vor realiza un text( jurnal de călătorie) despre legenda culeasă, însoțit de câteva fotografii sugestive.

Elevii de liceu vor avea sarcina de a realiza un film de prezentare de 3-5 minute cu titlul “Legendele uitate ale Vrancei”, pe baza legendelor culese de către elevii de gimnaziu.

Așteptăm profesorii de istorie din județul Vrancea să înscrie în concurs echipele participante în perioada 23 – 30 septembrie 2019, pe adresa de e-mail legendelevrancei@cjvrancea.ro sau pe fax 0237.212.228.

Prin această competiție ne dorim să creștem prestigiul județului nostru prin promovarea istoriei și a folclorului local și să motivăm elevii să cunoască trecutul legendar al Vrancei.

Pentru detaliile derulării concursului, vă rugăm accesați Regulamentul proiectului județean “Legentele uitate ale Vrancei”.

REGULAMENT CONCURS

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …