Nachrichten

Lecții gratuite pentru degustări de vinuri și expoziția de vinuri ”Bachus”, în Piața Unirii din Focșani

Vrâncenii sunt invitați să asiste în mod gratuit la lecțiile de degustare de vinuri care vor avea loc pe parcursul a trei zile, începând de vineri, 5 octombrie, până duminică, 7 octombrie, în Piața Unirii din municipiul Focșani.

Pasionații de vinuri pot afla în cadrul lecțiilor cum se degustă un vin și cum poate fi el asociat cu diverse mâncăruri. Printre somelierii care vor participa la lecțiile de degustare se numără Marian Timofti (președintele OSR 2011, somelier profesionist care a urmat cursurile Școlii de Sommelieri din Italia și a devenit Sommelier Profesionist A.I.S. (Associația Italiana Sommelier), George Ignat (somelier, membru OSR 2011, ASE (Association des Sommeliers d’Europe), AEP (Associação dos Escanções de Portugal), OEVE (Ordo Equestris Vini Europae), posesor al unei diplome WSET 2), dar și fostul membru al trupei Divertis, Cristian Grețcu (wine entertainer și wine edutainer (formator de gust și de opinie).

Lecțiile de degustare vor avea loc în Piața Unirii, într-un cort special amenajat, în perioada 5-7 octombrie 2018, după cum urmează:

• Vineri, 5 octombrie, ora 17.00
  • Sâmbătă, 6 octombrie, ora 16.00
  • Duminică, 7 octombrie, ora 17.00

Un alt eveniment important organizat de Consiliul Județean Vrancea cu ocazia Festivalului Internațional al Viei și Vinului este Expoziția de Vinuri ”Bachus”, care are rolul de a promova producătorii locali de vinuri, la nivel național și internațional. Expoziția se va desfășura pe toată durata Festivalului, în Piața Unirii din municipiul Focșani.

Cei 4 producători locali care și-au anunțat prezența cu vinuri alese, din producție proprie, sunt: Vinexport Trade-Mark SA, Cramele Odobești SA, Carpatvin Grup SRL Odobești și SC Odovitis SRL. Acestora li se vor alătura Consiliul Județean Vrancea, cu proiectul ”Drumul Podgoriilor Vrâncene” și Direcția pentru Agricultură Județeană Vrancea.

Expoziția de Vinuri ”Bachus” are menirea de a aduce în centrul atenției munca podgorenilor vrânceni și produsul ei cel mai important: vinul, pentru care județul Vrancea este renumit. La edițiile precedente ale Festivalului Internațional al Viei și Vinului, producătorii locali de vinuri au încheiat contracte importante cu parteneri de afaceri din țară și străinătate, în urma promovării de care au beneficiat.

Biroul de Presă al Consiliului Judeţean Vrancea

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …