Chancen

Lansarea « Noului set de instrumente pentru profesori – Subiecte ecologice de abordat în clasă »

Direcția generalā politicā regionalā şi urbanā (DG Regio) din cadrul Comisiei europene informeazā despre lansarea « Noului set de instrumente pentru profesori – Subiecte ecologice de abordat în clasă ».

Acest set nou de instrumente pentru profesorii din învățământul gimnazial oferă activități care pot fi desfășurate în clasă, date generale privind mediul, exemple de proiecte care să inspire (care includ şi informații despre parteneri, cofinanțarea primitā prin fondurile europene, tipul programului, durata şi exemple de acțiuni implementate, etc.) și acțiuni ecologice, pe care elevii le pot aplica în viața lor cotidiană.

Instrumentul este disponibil în toate limbile oficiale ale UE şi poate fi accesat pe platforma « Spațiul învāțārii » creatā acum 2 ani şi vizitatā pânā în prezent de peste 3 milioane de oameni.

• Pe platforma « Spațiul învāțārii » sunt menționate şi rețele/platformele europene eTwinning(link-ul deschide versiunea în românā) şi „School Education Gateway” (link-ul deschide versiunea în românā), incluzând « Teacher Academy », toate acestea facilitând diferitele colaborāri între şcoli şi profesori şi oferind posibilitatea cāutārii/gāsirii de parteneri şi idei pentru proiecte europene viitoare.
Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00 ⇒Ordinea de zi
Locuri de muncă vacante la data de 13 iunie 2024 în Județul Vrancea și Uniunea Europeană

La data de 13.06.2024 au fost declarate de către agenții economici 272 locuri de muncă vacante în județul Vrancea și 158 locuri de muncă în țările din Uniunea Europeană. Pentru detalii suplimentare vă rugăm să accesați pagina www.anofm.ro sau la telefon 0237/224677, 0237/224678. (email: ajofm.vn@anofm.gov.ro, vrancea@anofm.gov.ro) Locuri de muncă