Geschehen

Județul Vrancea și-a premiat olimpicii!

Un eveniment devenit deja tradiție organizat în preajma sărbătorilor de Crăciun este ”Olimpicii pe primul loc!”, acțiune în cadrul căreia Consiliul Județean Vrancea premiază excelența în educație.

Consiliul Județean Vrancea a premiat 96 de elevi vrânceni care au obținut locurile I, II, III și mențiune la olimpiadele și concursurile naționale și internaționale și pe cei 46 de profesori coordonatori care i-au îndrumat, din cadrul celor 19 de colegii, licee și școli din județul Vrancea, respectiv: Colegiul National “Unirea”, Colegiul Tehnic “valeriu D. Cotea” Focsani Colegiul National “Alexandru Ioan Cuza”, Scoala Gimnaziala”Barbu Stefanescu Delavrancea” Naruja, Scoala Gimnaziala Vidra, Vrancea, Colegiul Național Pedagogic Spiru Haret Focșani, Colegiul Economic “Mihail Kogalniceanu”, Colegiul Tehnic “Edmond Nicolau” Focsani, Scoala Gimnaziala ” Anghel Saligny”, Focsani, Liceul Teoretic “Ioan Slavici” Panciu, Liceul Tehnologic “G.G. Longinescu”, Scoala gimnaziala Vintileanca, Scoala Gimnaziala Jitia, Liceul de Arta “Gheorghe Tattarescu” Focsani, Colegiul Național “Emil Botta”, Şcoala Gimnaziala “Duiliu Zamfirescu”- Focşani, Scoala”Ion Basgan” Focsani, Colegiul Tehnic “Gheorghe Bals” Adjud (pagina oficiala), Școala Gimnazială ”Ștefan cel Mare” Focșani.

Elevii au fost răsplătiți pentru rezultatele deosebite obținute la învățătură, de către Consiliul Județean Vrancea, cu diplome și premii în bani ( Locul I- 1.200 lei, locul II- 1.000, locul III-800 lei, mențiune-500 lei) , precum și pachete cu dulciuri și cărți, fiind Anul Cărții în România.