Chancen

Informare – deschiderea cererii pentru candidaturi ”Regiunea Europeană Întreprinzatoare” (REI), Comitetul European al Regiunilor – ediția 2024

Comitetul European al Regiunilor a lansat cererea de candidaturi pentru ediția 2024 a competiției „Regiunea Europeană Întreprinzătoare” (REI). Premiul REI este accesibil tuturor comunelor, oraşelor, provinciilor, regiunilor, dar şi GECT-urilor din UE care doresc să-și prezinte, să-și împărtășească și să-și dezvolte strategia și experiența în ceea ce privește promovarea creșterii sustenabile teritoriale.

Tema principală a campaniei REI 2024 este „Orașe și regiuni pe calea către o creștere durabilă, rezilientă și digitală”, aceasta urmând să evidențieze acțiunile locale, judeţene și regionale care sprijină, în următorii doi ani, tranziția verde și digitală a IMM-urilor, consolidând competitivitatea și reziliența pe termen lung a economiilor lor locale.

Autoritățile locale își pot prezenta strategiile până la 29 martie 2023, la adresa: eer-cdr@cor.europa.eu.

Prin inițiativa REI, CoR contribuie la punerea în aplicare a Strategiei UE pentru IMM-uri (hyperlink ataşat) și a prioritățilorcheie ale agendei strategice a UE pentru perioada 2019-2024 la nivel regional și local. Câștigătorii ediției din 2024 vor fi anunțați în cadrul sesiunii plenare a CoR din iulie 2023.

Detalii și informații privind modul de înscriere la ediția 2024 a premiului REI sunt disponibile aici (hyperlink ataşat) și pe pagina de internet dedicată acestei teme (hyperlink ataşat)

Ce este REI?

• o marcă de recunoaştere/o etichetă acordată anual de Comitetul European al Regiunilor, pentru maximum 3 municipalități, oraşe, provincii sau regiuni cu strategii orientate spre viitor pentru a sprijini IMM-urile, start-up-urile şi companiile la scara mare;• o rețea de teritorii-pionier aflate în dezvoltare, care consolidează în mod activ ecosistemele lor antreprenoriale, schimbă exemple de bună practică şi colaborează pentru proiecte europene.

De ce ar fi util să aplicați?

REI oferă recunoaştere şi vizibilitate strategiei locale antreprenoriale şi proiectelor concrete încurajate sau dezvoltate de administrația respectivă. REI ajută părțile interesate ale ecosistemului antreprenorial să se implice proactiv şi să stimuleze maturizarea ecosistemului. Această inițiativă oferă, de asemenea, acces gratuit şi nelimitat la o rețea de potențiali parteneri, pentru diferite oportunități de cooperare.

Până în prezent, 39 de teritorii europene din Austria, Bulgaria, Belgia, Finlanda, Franța, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Marea Britanie, Polonia, Portugalia, Regatul Ţărilor de Jos, Slovacia, Spania şi Suedia au primit aceasta distincție, la ediția 2022-2023 fiind premiate următoarele candidaturi: oraşul Barcelona (Spania), municipalitatea Penela (Portugalia), regiunea Pomerania de Vest (Polonia).

Sursa: Echipa UNCJR

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00