Nachrichten

“Informare acasă! Siguranță în lume” a ajuns la cea de-a doua ediție

Consiliul Județean Vrancea, împreună cu Ministerul pentru Românii de Pretutindeni recunosc potențialul reprezentat de diaspora pentru dezvoltarea și evoluția României, nevoia de reconectare cu țara a românilor plecați în străinătate și importanța accesării capitalului de resurse umane, cunoștință și expertiză reprezentat de românii care muncesc în străinătate.

Atât Ziua Românilor de Pretutindeni, celebrată în fiecare an, în ultima duminică din luna mai, cât și zilele diasporei, pe care le sărbătorim în luna august, reprezintă ocazia pentru autoritățile locale și centrale, de a fi alături de românii din diaspora.

Cu acest prilej, a fost lansată o campanie de informare sub titlul “Informare acasă! Siguranță în lume”, care se desfășoară la nivel național și care a ajuns în acest an la cea de-a doua ediție.

Pentru județul Vrancea, această a doua etapă a campaniei “Informare acasă! Siguranță în lume” va avea loc în data de 29 august 2019, ora 14.00, la Ateneul Popular “Maior Gh. Pastia” Focșani. Evenimentul organizat de Consiliul Județean Vrancea, în colaborare cu Ministerul pentru Românii de Pretutindeni, abordează problematica informării corecte a potențialilor migranți români în ceea ce privește drepturile pe care le au în statele membre ale Uniunii Europene.

Campania va beneficia de prezența reprezentanțior Ministerului pentru Românii de Pretutindeni, precum reprezentanților din partea Autorității Electorale Permanente, Agenției Naționale împotriva Traficului de Persoane, Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Vrancea, Inspectoratul Teritorial de Muncă Vrancea, și ai autorităților publice locale.

Brosura eveniment

Pliant

Biroul de presă al Consiliului Județean Vrancea

Lucrări de reabilitare finalizate la corpurile de clădire de pe str. Cuza Voda nr. 56 din Focșani