Geschehen

Festivalul Internaţional al Viei şi Vinului „Bachus”

Festivalul Internaţional al Viei şi Vinului „Bachus” este cel mai important eveniment de profil din România și se desfășoară la Focșani în fiecare an, la începutul lunii octombrie.

Festivalul, care este cel mai renumit și longeviv eveniment de profil din România, este dedicat podgorenilor vrânceni care trăiesc din cultura viței de vie și își propune să promoveze producătorii locali și vinurile de calitate din cea mai mare podgorie a României.

În cadrul Festivalului sunt organizate în mod tradițional mai multe evenimente:

• Concursul Naţional de Vinuri „BACHUS”. Este cel mai important concurs de profil din România, datorită numărului mare de probe înscrise în concurs, transmise de producătorii din țară și străinătate. În viitorul apropiat, se dorește ca acest concurs de vinuri să devină cel mai important din sud-estul Europei.
  • Expoziția de Vinuri ”Bachus” are menirea de a aduce în centrul atenției munca podgorenilor vrânceni și produsul ei cel mai important: vinul, pentru care județul Vrancea este renumit.
  • Lecții gratuite pentru degustări de vinuri, deschise publicului larg, în cadrul cărora pasionații de vinuri află cum se degustă un vin și cum poate fi el asociat cu diverse mâncăruri.
  • Evenimentul velo ”Drumul podgoriilor vrâncene…pe bicicletă”

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …