Nachrichten

Elevii vrânceni au făcut schimb de bune practici cu elevii și profesorii din Republica Moldolva și Ucraina

Consiliul Județean Vrancea continuă și în acest an organizarea evenimentelor dedicate tinerilor vrânceni în cadrul proiectului transfrontalier “Consolidarea legăturilor cu Republica Moldova și comunitățile românești din Ucraina”.

Astfel, în perioada 01-16 iulie 2019, Consiliul Județean Vrancea a organizat o tabară de vară la Costinești, la care au participat 60 de elevi și profesori din Vrancea, Republica Moldova și comunitățile românești din Ucraina. Tinerii au avut parte de activități creative, sportive, artistice, lingvistice și culturale, care s-au desfășurat într-un stil interactiv.

Tabăra de tineret de la Costinești a reprezentat o nouă oportunitate pentru tinerii din cele trei regiuni, întrucât au avut posibilitatea de a participa la sesiuni de lucru, schimburi de experiență și bune practici, au dobândit cunoștințe și abilități noi, fapt ce a contribuit la dezvoltarea lor atât profesională cât și personală.

Scopul proiectului “Consolidarea legăturilor cu Republica Moldova și comunitățile românești din Ucraina”, implementat de Consiliul Județean Vrancea, este de a consolida parteneriatele pe care județul Vrancea le are cu o serie de comunități românesti din Republica Moldova și Ucraina.

Proiectul va continua în toamna acestui an, când elevii și profesorii vrânceni se vor deplasa la colegii lor din Ucraina, iar pe 1 decembrie 2019, vor sărbători împreună la Alba Iulia 101 ani de la Marea Unire.

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00 ⇒Ordinea de zi
Locuri de muncă vacante la data de 13 iunie 2024 în Județul Vrancea și Uniunea Europeană

La data de 13.06.2024 au fost declarate de către agenții economici 272 locuri de muncă vacante în județul Vrancea și 158 locuri de muncă în țările din Uniunea Europeană. Pentru detalii suplimentare vă rugăm să accesați pagina www.anofm.ro sau la telefon 0237/224677, 0237/224678. (email: ajofm.vn@anofm.gov.ro, vrancea@anofm.gov.ro) Locuri de muncă