Nachrichten

Drept la replică

Cu privire la articolele apărute în presa locală referitoare la așa-zisa dispariție a lemnului tăiat din Crângul Petrești în urma amenajării spațiului de agrement, constatată de Camera de Conturi Vrancea în raportul de control aferent anului 2016, Consiliul Județean Vrancea dorește să facă mai multe precizări, pentru o corectă informare a publicului.

Ca urmare a controlului efectuat în anul 2017, auditorii publici externi au reținut, în conformitate cu avizele de însoțire, faptul că materialul lemnos rezultat din Crângul Petrești și care a ajuns în rampa de depozitare a fost în cantitate de 993 metri cubi. Această constatare a fost contestată de Consiliul Județean Vrancea pentru că, în realitate, din actele de punere în valoare rezultă în mod clar faptul că masa lemnoasă pe picior însuma 385 metri cubi. Aceasta este singura cantitate de lemn cu valoare economică care putea fi, și a fost înscrisă în evidența contabilă a instituției județene, conform documentației silvice.

Restul cantității înscrisă în avize, respectiv 608 mc, reprezintă, conform mențiunilor din aceste documente, rădăcini, crengi și frunziș, care nu au valoare economică și au reprezentat de fapt deșeuri, care s-au degradat în mod natural.

Controlorii de la Camera de Conturi au făcut, de altfel, și o vizită în teren, la rampa de depozitare a materialului lemnos și au constatat atât existența lemnului, cât și a deșeurilor aferente. Însă, fără a lua în considerare evidențele, au reținut în actul de control drept deficiență modul de înregistrare în contabilitate a materialului lemnos rezultat din defrișările din Crângul Petrești.
Contestația formulată de Consiliul Județean Vrancea cu privire la acest aspect se află în soluționare la Tribunalul Vrancea, urmând ca instanța de judecată să se pronunțe în acest caz.

1 martie 2018
Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00 ⇒Ordinea de zi
Locuri de muncă vacante la data de 13 iunie 2024 în Județul Vrancea și Uniunea Europeană